FEN PROJESİ – TOZ TOPLAYAN SİLGİ

PROJE AMACI: Tahta silindikten sonra ortaya çıkan tebeşir tozlarından ortamı arındırmak.

GİRİŞ:

Tebeşir ,Birbirine gevşek olarak bağlanmış çok ince toz halindeki bir çeşit kireçtaşı. Kireçtaşı kalsiyum karbonat mineralidir. Tebeşir, kalsiyum karbonatla birlikte çok az miktarda balçık mineralleri, silis tanecikleri, çakmaktaşı tozu ihtiva eder.

Tebeşir, temizlenip saflaştırıldıktan sonra portlant çimento yapımında ve dezenfektan olarak kullanılır. Tebeşirin işlenerek pudra haline getirilmesiyle kullanma sahası daha da artmıştır. Pudra tebeşir, seramik, cam macunu, muhtelif kozmetik, lastik, kağıt, marley, dişmacunu gibi birçok yerde dolgu maddesi olarak kullanılır.

Okullarda karatahtalarda yazı yazmak için kullanılan tebeşir tabii tebeşirden yapılmaz. Bu tebeşirler çok ince tebeşir tozunun, renk maddeleri, suda eriyen yapıştırıcılarla karıştırılıp, kalıplara dökülmesiyle elde edilir. ABD’de içine zehirli olmayan maddeler de karıştırılarak kağıt kalıplar içine dökülerek elde edilen tozsuz tebeşirler yapılmıştır.

Ülkemizde tozsuz tebeşir ilk defa 1982 senesinde Türkiye Gazetesi tesislerinde üretilmiş ve ?Tozsuz Altın Tebeşirleri? adı verilmiştir.

Bununla beraber tebeşir tozunun ağırlığını arttıran malzemelerin sabun türü maddeler olduğu sanılmaktadır. Metal ve taş üzerine yazı yazmada kullanılan tebeşirlerse sabun, balmumu, reçine ve lamba karasından yapılır. Tebeşir umumiyetle silindir biçimindedir. Dört köşe olanları da imal edilmektedir.

KULLANILAN YÖNTEM: Şu an günümüzde kullanılan kara tahta silgilerinin tek yaptığı tozu tahtadan alıp havaya yaymak. Ben de bu sorundan yola çıkarak, tebeşir tozlarını gırgır gibi toplayan, bir kapsülde biriktiren, önce tozları bir yerde biriktiren sonra kapağın açılmasıyla tozları başka bir yere alan ve pille çalışan bir kara tahta silgisi dizayn ettim.

SONUÇ:

Bu sayede sınıf ortamına tebeşir tozları yayılmadan tahta temizleniyor ve daha temiz bir ortam sağlanıyor.

Proje bütçesi: 0 tl

Proje çalışmasının takvimi:

15 kasım-18 kasım : literatür taraması

23kasım- 25 kasım: malzemelerin alınması

26kasım-27 aralık: projenin sunumu

ÖZEL ANTALYA BAHÇEŞEHİR ORTAOKULU
HÜRRİYET MAH. AKDENİZ BULVARI NO:10 YEŞİLBAYIR/DÖŞEMEALTI/ANTALYA
KİMYA – TOZ TOPLAYAN SILGI

BİLGEHAN OLGUN

GÖKÇE BAŞTÜRK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri