Fen Projesi – TAŞKINSAVAR

Proje Tanıtımı:
1. Projenin Adı: SELSAVAR

2. Projenin Amacı: Yapılan Proje ile şehirlerde yağmurun çok yağdığı yerlerde meydana gelebilecek sel baskınlarını oluşmadan gerekli tedbirlerin alınması için bir alarm sistemi oluşturulması.

3. Giriş: Yağmurun çok yağdığı yerlerde özellikle çok yağan yağmur suyunu kaldıramayan altyapının yetersiz olduğu şehirlerde oluşan zararların haberlerini medyadan izlemekte bazen bu tür olumsuzlukları bizzat tanık olmaktayız. Yağan yağmurdan sonra zararın etkilerinin ne kadar büyük olduğunun farkına varmaktayız. Bu mağduriyeti gidermek için belediyenin yaptığı çalışmaların çoğu kez yetersiz kaldığını gözlemlemekte, bununla beraber sürekli yenilenen ve hiç bitmeyen altyapı çalışmaları hem ekonomik kayba hem de yolların inşaat alanlarına dönüşmesine neden oluyor. Bu nedenle yağmur sularının altyapıda, yollarda, işyerlerinde ve evlerimizde yaptığı yaşamı olumsuz etkileyen etkilerinden kurtulmak için yükselen yağmur sularının oluşturacağı olumsuzlukları önceden uyaran ve gerekli ekipleri yönlendirerek erken müdahale ile zararlarını azaltmak için erken uyarı mekanizması geliştirmek.

4. Kullanılan Yöntem: Bahsettiğimiz bu problemi gidermek için geliştirilen, basit bir elektrik devresi ve anahtar görevi gören bir şamandıradan oluşan mekanizma kanalizasyon ve kanallardaki su seviyesini izleyerek çalışmaktadır. Su seviyesindeki yükselme tehlike seviyesine ulaştığında suyun kaldırma kuvveti sayesinde şamandıra yükselmektedir. Gereğinden fazla yükselmesi bir seviyede şamandıranın bağlı olduğu elektrik devresinde akımın geçmesini, akımın devreyi tamamlayarak üzerinde bulunan ampulün viya bir uyarı sinyalinin oluşmasını sağlamaktadır.

5. Projenin Bütçesi: Proje bir model üzerinden tasarlanmaktadır. Bu modelin ve yapılan araştırmanın maliyeti yaklaşık olarak 12 liradır.

6. Çalışma Takvimi: Projeye 06/12/2012 tarihinde başlanılmış olup 21/01/2013 tarihinde sonuçlanmıştır.

7. Sonuçların Değerlendirilmesi: Yapılan projenin belirlenen problemi gidermede, önleyici tedbirlerin alınmasında sorumlu birimleri zamanından önce harekete geçireceğini düşünmekteyiz.

8. Kaynaklar: İnternet, Yerel ve Ulusal Medya, 8. Sınıf sıvıların kaldırma kuvveti, 7. Sınıf elektrik devreleri konuları.

Yunus Emre Ortaokulu
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ ANADOLU CADDESİ NO:79
FİZİK – TAŞKINSAVAR
SERDAR AYDIN ERKAN BEKTAŞ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri