Fen Projesi – SUYU BOŞA AKITMA

PROJE ADI : SUYU BOŞA AKITMA

PROJE AMACI: GÜN ISILARDA BORU İÇERİSİNDE BEKLEYEN SOĞUK SUYUN, MUSLUKTAN SICAK SU GELİNCEYE KADAR BOŞA AKITILMASINI ENGELLEMEK.

GİRİŞ: DÜNYA NIN ¾ Ü SULARLA KAPLIDIR. BU SULARIN SADECE % 2 LİK KISMI İÇİLEBİLİR TATLI SU KAYNAKLARIDIR. KÜRESEL ISINMANIN ÇOK FAZLA ARTTIĞI GÜNÜMÜZDE SU KAYNAKLARI GÜN GEÇTİKÇE AZALMAKTADIR. BU DURUM SUYU CANLILIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ HALE GETİRMİŞTİR. BİR DAMLA SU BİLE ARTIK ÇOK KIYMETLİDİR VE İSRAF EDİLMEMELİDİR.

EVLERDE KULLANILAN GÜN ISI SİSTEMLERİNDE, MUSLUKLARDAN  SICAK SU HEMEN AKMAYA BAŞLAMAMAKTA, BİR SÜRE SOĞUK SU AKMAKTADIR. BU SU BORULARDA BEKLEYEN SOĞUK SUDUR. İNSANLARIN HER NE KADAR BU SUYU BOŞA AKITMAYIP,KAPLARDA  BİRİKTİREREK DAHA SONRA KULLANMALARI SÖZ KONUSU OLSA DA, YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMADA BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUN BU SUYU BOŞA AKITTIĞINI TESPİT ETTİK. SICAK SUYUN AKMAYA BAŞLAMA SÜRESİNİN EVİN ÇATIYA OLAN UZAKLIĞINA GÖRE  ARTTIĞINI , AKAN SU MİKTARININ EVİN BULUNDUĞU KATA GÖRE DEĞİŞTİĞİNİ, 5 LİTREDEN 25 LİTREYE KADAR SOĞUK SUYUN AKITILARAK ZİYAN EDİLDİĞİNİ HESAPLADIK.

İLK OLARAK DAHA ÖNCE YAPILMIŞ PROJE OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİK. YAPILAN BİR TANE PROJE OLDUĞUNU, BU PROJEDE ÇATIYA ÜÇÜNCÜ BİR KAZAN YERLEŞTİRİLİP, BOŞA AKAN SUYUN BORULARLA O KAZANA GÖNDERİLDİĞİNİ, O KAZANIN DA EVDEKİ TERMOSİFONA BAĞLANDIĞINI GÖRDÜK. ANCAK ÇATILARIN GÜN ISI KAZANLARIYLA ZATEN DOLUP TAŞTIĞI, ÜÇÜNCÜ BİR KAZANA HEM YER OLMADIĞI, HEM DE BU İŞİN MALİYETİNİN ÇOK FAZLA OLACAĞINI FARK ETTİK. AYRICA HER EVDE TERMOSİFON BULUNMAYABİLECEĞİ GERÇEĞİYLE DAHA PRATİK, DAHA UCUZ,HER  EVE UYGULANABİLİR BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINA GİRDİK.

GÜN ISILARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YAPTIK. İKİ AYRI GÜN ISI FİRMASININ YETKİLİSİ İLE GÖRÜŞTÜK VE BU SORUNA ÇÖZÜM OLACAK BİR PROJE GELİŞTİRDİK.

KULLANILAN YÖNTEM: PROJEMİZDE SICAK SU KAZANINDAN GELEN VE MESKEN İÇERİSİNE DAĞITIM YAPAN SICAK SU BORUSU İLE YUKARIYA GÜN ISIYA GİDEN SOĞUK SU BORUSU (ŞEBEKE BORUSU) ARASINA BAĞLANTI BORUSU VE VANA YERLEŞTİRİLİR. YAPILMASI GEREKEN İŞLEM, SICAK SU MUSLUĞU AÇILMADAN EVVEL, SICAK SU VANASI ( 1 NUMARALI BORUDAKİ) AÇILIP, SOĞUK SU VANASI (2 NUMARALI BORUDAKİ) KAPATILMALIDIR. HER EVE GÖRE DEĞİŞEN SICAK SUYUN AKMAYA BAŞLAYACAĞI SÜRE KADAR BEKLENİLİP,İŞLEM TERSİNE ÇEVİRİLMELİDİR. YANİ SICAK SU VANASI KAPATILIP, SOĞUK SU VANASI AÇILMALIDIR. BÖYLELİKLE BORU İÇERİSİNDE BEKLEYEN SU MUSLUKLARDAN AKITILMADAN, BU EK BORU VE VANA SİSTEMİYLE TEKRAR ANA ŞEBEKEYE BAĞLANIP, YUKARIDAKİ SOĞUK SU DEPOSUNA GÖNDERİLECEKTİR

PROJE ÇALIŞMA TAKVİMİ: PROBLEMİN TESPİTİ( KASIM 2012), ARAŞTIRMA YAPILMASI, YETKİLİLERLE GÖRÜŞÜLMESİ (ARALIK 2012), PROJENİN OLUŞTURULMASI (OCAK 2013)

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: TEK EV BAŞINA 5-25 LİTRE ARASINDA DEĞİŞEN SU KAYBININ, ÜLKE GENELİNDE NEDENLİ BÜYÜK OLACAĞI DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE, SORUNA PRATİK, MALİYETİ OLDUKÇA DÜŞÜK, UYGULANABİLİRLİĞİ YÜKSEK BİR PROJE OLUŞTURULMUŞTUR.

KAYNAKLAR: İNTERNETTEN GÜN ISININ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ İLE İGİLİ ARAŞTIRMALAR.

 

Altındağ Ortaokulu
altındağ Mh. 151 Sk. No:8-10 Muratpaşa / Antalya
FİZİK – SUYU BOŞA AKITMA!
GİZEM BESTE BİRİMŞELİ
MELİKE DİBEK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri