Fen Projesi – SU ÇARKIYLA GELEN UYARI SİSTEMİ

PROJE ADI:SU ÇARKIYLA GELEN UYARI SİSTEMİ

PROJE AMACI:Dere ve baraj gibi sel bölgelerinde yaşayan insanların sel gelmeden haberdar olabilmelerini sağlamak,su çarkının hareket enerjisi sayesinde bir uyarı sistemi oluşturmak ve bu uyarı sistemiyle aynı zamanda sokağın ve evlerin elektrik kesintilerinde aydınlanmalarını sağlamaktır.

GİRİŞ:Yoğun yağışlar ya da kar erimeleri nedeniyle dere ve baraj gibi sel bölgelerinde yaşayan insanlar evlerinin su basması veya elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olmaktadırlar.

Biz bu projemizde sel gelebilecek bir dereye veya nehire yerleştirilen bir su çarkı sayesinde bu sorunlara çözüm bulmaya çalıştık.Daha önceki projelere baktığımızda yağmurdan dolayı gelen sel felaketinin tuzlu su sayesinde önceden uyarılabileceğini gördük.Bu projenin farkı ise dereye yerleştirilen su çarkının kar erimelerinden dolayı da oluşabilecek ani sel felaketlerini önceden haber vermesidir.Yani yağmur yağmadan da sel gelebileceğini insanlara bu uyarı sistemi sayesinde hatırlatmaktır.

Modelimizde su çarkını derenin suyuna değmeyen üst seviyelerine yerleştirdik.Bu durumda su akmadığı için herhangi bir dönme olayı gerçekleşmeyecektir.Fakat kar erimelerinden veya yağmurdan dolayı su seviyesi yükseldiği ve suyun akış hızı arttığı zaman suyun hareket enerjisi sayesinde su çarkı dönmeye başlayacaktır.Çarka bağlı dinamo motor hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecektir.Böylece evlerimizle su çarkı arasına yerleştirilen alarm sistemi devreye girecektir.Aynı zamanda bu elektrik enerjisi sayesinde sokağın ve evlerin elektrik kesintilerinde aydınlanmaları da sağlanmaktır.

Bu sistemde kullandığımız malzemeler şunlardır.Ev modelimizi tahtadan ve kartondan hazırladık.Ayrıca pil,iletken kablo,lamba,şarteller,alarm sistemi gibi malzemeler de kullandık.

KULLANILAN YÖNTEM:Bilimsel işlem basamakları,araştırma,deney gözlem yöntemleri kullanılmıştır.

PROJE BÜTÇESİ:Yaklaşık 90 TL masrafımız oldu.

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ: Kasım ayı:Projenin konusunun belirlenmesi ve araştırma yapılması.Aralık ayı: Projenin maketinin hazırlanması.Ocak ayı:Projenin tekrar gözden geçirilmesi ve eksikliklerin giderilip başvurunun yapılması.

SONUÇLAR: Yaptığımız denemeler sonucunda derede suyun akışı hızlandığında ve su seviyesi yükseldiğinde suyun hareket enerjisi sayesinde su çarkı dönmeye başlamıştır.Çarka bağlı dinamo motor hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmüştür.Böylece evlerimizle su çarkı arasına yerleştirilen alarm sistemi devreye girmiştir.Aynı zamanda bu elektrik enerjisi sayesinde sokağın ve evlerin elektrik kesintilerinde aydınlanmaları da sağlanmaktadır.Hem erken önlem almış olduk hem de enerji tasarrufu sağlamış olduk.Kurulan sistem ile hazır enerji harcamadan suyun gücünden faydalanmış olduk.Böylece yenilenebilir enerji kaynağı oluşturarak doğayı korumuş olduk.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Suyun hareket enerjisi sayesinde birçok yerleşim yerinin sel tehlikesini önlemiş oluruz.Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynağı oluşturarak masrafsız enerji de oluşturmuş olduk.

KAYNAKLAR: Tübitak bilim çocuk dergileri www.fenokulu.net www.fenci.gen.tr www.biltek-tübitak.gov.tr 6-7-8 fen ders kitapları

Çeltikci Ortaokulu
Çeltikçi Köyü Manavgat/Antalya
FİZİK – SU ÇARKIYLA GELEN UYARI SİSTEMİ
FATMA GİZEM YILDIRIM
ALİ SARI
CAHİDE YILDIZ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri