Fen Projesi – ŞİRDENLE HAZIRLANAN MAYADAN ORGANİK PEYNİR YAPIMI

PROJE AMACI: KİMYASALLARIN HAYATIMIZIN HER ALANINA GİRDİĞİ ŞU GÜNLERDE ,GÜNLÜK HEMEN HEMEN HER İNSANIN KAHVALTILARDA TÜKETTİĞİ PEYNİRİ KİMYASAL MAYA KULLANMADAN YAPILABİLECEĞİNİ GÖSTERMEK VE BUNU İNSANLARA TANITMAK.ÇEŞİT ÇEŞİT HASTALIKLARIN ÇIKTIĞI BU ZAMANDA İNSAN SAĞLIĞINA UFAKTA OLSA KATKIDA BULUNMAK.

GİRİŞ: YAPTIĞIMIZ PROJEYLE İLGİLİ HERHANGİ BİR PROJE ÇALIŞMASI YAPILMAMIŞ.

KULLANILAN YÖNTEM:

1-ŞİRDENİN KURUTULMA AŞAMASI: KASAPTAN TEMİN ETTİĞİMİZ BİR ADET KEÇİ ŞİRDENİNİ FAZLA HIRPALAMAYACAK ŞEKİLDE, SU YARDIMIYLA TEMİZLEDİK.DAHA SONRA TUZLAYARAK BİR TAHTA PARÇASININ ÜZERİNE KOYDUK VE AÇIK HAVADA KURUTTUK.

2-MAYANIN HAZIRLANIŞI: BİR LİTRE AYRANI OCAĞA KOYUP KAYNATTIK.OLUŞAN ÇÖKELİĞİ SÜZGEÇ YARDIMIYLA SÜZÜP SUYUNDAN BİR KASE ALIP BİR KAVANOZA KOYDUK.KAVANOZDAKİ SUYUN İÇİNE 1 TATLI KAŞIĞI TUZ , 1 TATLI KAŞIĞI ŞEKER VE KURUTTUĞUMUZ ŞİRDENİN YARISINI KOYUP BİRGÜN BEKLETTİK.

3-PEYNİRİN HAZIRLANIŞI:5 LİTRE SÜTÜ OCAGA KOYUP HAFİF ILIK OLACAK ŞEKİLDE ISITTIK.BİR TALI KAŞIĞI TUZ VE HAZIRLADIĞIMIZ MAYADAN ÜÇ YEMEK KAŞIĞI ALIP SÜTÜN İÇİNE KARIŞTIRDIK VE ÜZERİNİ KAPATIP İKİ SAAT BEKLETTİK.İKİ SAATİN SONUNDA ÜZERİNİ AÇIP BİR KEPÇE YARDIMIYLA PEYNİRİ SÜZGEÇLERİN İÇİNE DOLDURUP AĞIZLARINI SIKICA BAĞLAYIP SÜZÜLMESİ İÇİN IZGARA ŞEKLİNDEKİ BİR TEL PARÇASININ ÜZERİNE DİZDİK VE ÜZERLERİNE BİR AĞIRLIK KOYUP 20 DAKİKA KADAR BEKLETTİK.20 DAKİKA SONUNDA SÜZGEÇLERİ BİRKERE AÇIP YENİDEN SIKICA BAĞLAYIP 20 DAKİKA DAHA BEKLETTİK.

DAHA SONRA PEYNİRLERDEN SÜZÜLEN SULARI BİR TENCEREYE ALIP OCAĞA KOYDUK VE KAYNATTIK.PEYNİRLERİ SÜZĞEÇLERLE BERABER KAYNATTIĞIMIZ SUYUN İÇİNE KOYUP OCAGIN ALTINI KAPATTIK VE 10-15 DAKİKA KADAR BEKLETTİKTEN SONRA SÜZGEÇLERİ AÇIP TEKRAR SIKICA BAĞLAYIP PEYNİRLERİ DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE IZGARA TELİN ÜZERİNE KOYUP,ÜZERLERİNE AĞIRLIK BIRAKARAK 30 DAKİKA DAHA BEKLETTİK.

30 DAKİKA SONUNDA PEYNİRLERİMİZİ SÜZGEÇLERDEN ÇIKARIP TUZLAYARAK BİR TEPSİNİN İÇİNE DİZDİK.ERTESİ GÜN PEYNİRLERİMİZİ DİLİMLEYİP BİR VİDONA KOYDUK VE DOLABA KALDIRDIK.BİR HAFTA SONRADA BİR MİKTAR SUYU KAYNATIP SOĞUTTUKTAN SONRA İÇİNE BİR MİKTAR TUZ ATIP VİDONDAKİ PEYNİRLERİN ÜZERİNE İLAVE ETTİK.

PROJE BÜTÇESİ: 1 ADET ŞİRDEN 50 KURUŞ,5 LİTRE SÜT 6,5 TL,1 LİTRE AYRAN 1,5 TL

TOPLAM=8,5 TL

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ: 25/11/2012 – 20/12/2012

SONUÇLAR: PEYNİRİN ANA MADDESİ OLAN SÜTÜ VE PEYNİR YAPMAK İÇİN GEREKLİ OLAN MAYAYIDA HAYVANIN KENDİSİNDEN TEMİN EDEREK SAĞILKLI BİR PEYNİR ELDE ETTİK.

KAYNAKLAR:

1-http://lezzetler.com/tarif-13293.html

2-http://www.teknotrik.com/evde-peynir-nasil-yapilir.html

3-http://artizanpeynirci.blogspot.com/2009/10/peynir-mayas.html

Karaburun Ortaokulu
KARABURUN KÖYÜ-ADIYAMAN/GÖLBAŞI
BİYOLOJİ – ŞİRDENLE HAZIRLANAN MAYADAN ORGANİK PEYNİR YAPIMI
ŞUHEDA ŞENOCAK MUSAB KAHRAMANOĞLU BASRİ KAÇAR

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri