Fen Projesi – NEMİ BİLDİM, SUYU VERDİM

Projenin adı: Nemi bildim, suyu verdim

Projenin amacı: Toprağın nemi bittiğinde bu durumu algılayıp otomatik olarak toprağı sulayan ve gereksiz su kullanımı önleyen bir sistem yapmak.

Giriş: Çiftçiler bahçelerini ya belli periyotlarla ya da toprağın kuruluğuna bakarak sularlar. Bazen toprağın neme ihtiyacı olmasa da toprağın üzeri kuru olduğu için çiftçi, bahçenin sulanması gerektiğini düşünür. Gereksiz yere bahçesini sulayan çiftçi fazla su nedeniyle ürünün çürümesine neden olabilir ve gereksiz yere su harcamış olur. Çiftçinin harcadığı zaman ve güç kaybı da gereksizdir. Çiftçilerin işini kolaylaştırmak, gereksiz su kullanımı önlemek, güç ve zaman kaybını engellemek için bu projeyi yaptık. Projemizde toprağa temas eden iki algılayıcı uç bulunmaktadır. Bu algılayıcılar, toprağın nemi bittiği zaman sisteme sinyal göndererek otomatik sulamayı başlatmaktadır. Böylece çiftçinin tarlaya gitmesine gerek kalmadan toprak kuruduğunda bunu algılayıp sistem otomatik olarak çalışmaktadır.

Bu benim eserim proje sayfasında ve internette yaptığım araştırmalarda daha önce böyle bir çalışmanın olmadığını gördüm. Otomatik sulama sistemleri daha önce yapılmış fakat bunlar zaman ayarlı ya da cep telefonu ile yönetilen sistemler. Toprağın kuruluğunu algılayıp devreye giren sistem daha önce yapılmamıştır.

Çalışmamız sırasında Silivri/İstanbul Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Erkan Morali hocamızdan yardım aldık.

Kullanılan yöntem:1.Projenin internet ortamında araştırılması.

2.Uygun elektronik devrenin seçilmesi.

3.Elektronik devre elemanlarının sipariş edilerek alınması.

4.Devre kartının oluşturulması.

5.Su dağıtım sisteminin satın alınması.

6.Elektronik devre ile su dağıtım sisteminin denenmesi

İnternet ortamında belirlenen elektronik devreye göre devre elemanları bir araya getirildi nem algılayıcı sensörün maliyetinin yüksek olması nedeniyle ek bir devre oluşturularak nem algılama sağlandı. Elektronik devre çıkışında bulunan röle kontaklarına sulama sistemi motoru bağlandı.Toprak nemi düşük olduğunda nem algılayıcının elektronik devreyi kontrol etmesiyle röle enerji alarak motorun çalışmasına ve toprak nemini arttırması sağlandı.Nem düzeyi toprakta arttığında elektronik devre motoru devre dışı bıraktı.

Projenin bütçesi: 25 TL araç cam suyu deposu,

19 TL pic16F 84 (2adet), röle 15V5A çift kontak (2 adet), plaket, 4mhz kristal

Projenin çalışma takvimi: 02 Kasım – 15 Kasım kaynak tarama

16 kasım- 30 Kasım gerekli malzemelerin temin edilmesi

1 Aralık ? 10 Ocak projenin uygulanması

Ulaşılan Sonuçlar: hazırladığımız projeyle toprak kuruduğunda bunu algılayan ve çalışmaya başlayan, toprağı sulayan bir sistem elde ettik. Yaptığımız projeyle çiftçinin tarlaya gitmesine gerek kalmadan bahçesi sulanmaktadır.

Sonuçların değerlendirilmesi: projemizle gereksiz su kullanımını önlenmiştir. Ayrıca bitkileri suya ihtiyacı olduğunda sulayan ve çiftçinin zaman ve emek kaybını önleyen bir çalışma olmuştur. Bu çalışma geliştirilerek seralarda kullanılırsa daha fazla verim alınmasını sağlayabilir.

İSTANBUL SİLİVRİ
Sevim Avni Çoğal Ortaokulu
YENİ MAHALLE SAİD GİRGİN CADDESİ NO:20
FİZİK – NEMİ BİLDİM, SUYU VERDİM
EBRU YAYLI MERT KIZILDAĞ
EMİNE ARSLAN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin