Fen Projesi – KARASES

Projenin Adı: Karases

Projenin Amacı: Yüksek sesli müziğin sebep olduğu dikkat dağınıklığını ve ses kirliliğini önlemeye çalışmak

Projenin Hedefi: Tasarlanan uyar sistem ile özellikle araçlarda dinlenen yüksek sesli müziğin sebep olduğu dikkat dağınıklığının ve kazaların önüne geçmeye çalışmak.

Projenin Özeti: Temin edilen ses sensörüne anahtar girişi eklenerek, hoparlör güç kaynağı bu anahtar girişine bağlandı. Mp3 çalar kulaklık girişine hoparlör girişi takıldı. Sistemin elektrik bağlantısı sağlandı. Dışarıdaki ses titreşimleri ile ses sensörü çalıştığında, mp3 çalara kaydedilen uyarı mesajı, hoparlörden duyuldu. Ses kısılana kadar ?lütfen müziğin sesini kısınız? uyarı mesajı duyulmaya ve kırmızı ikaz ışığı yanmaya devam etti. Ses kısıldığında ise her ikisi de kapandı. Bu sistem ile çok yüksek sesle müzik dinlemenin önüne geçilmeye çalışıldı.

Gerçekleştirilen Faaliyetler: Amerika?da yapılan bir araştırmaya göre, trafik kazalarının en önemli sebepleri sıralandığında `sürüş esnasında yüksek sesle müzik dinlemek? ilk 10 neden arasında yer almakta. Bu durumun önüne geçebilmek için yüksek sesle müzik dinlendiğinde devreye girecek ikaz sistemi tasarlandı. Böylece hem trafik kazalarının hem de ses kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlandı.

Kullanılan Yöntemler: Proje için bir taslak hazırlandı. Yapılan araştırmalarla taslağa uygun ses sensörü, hoparlör ve mp3 çalar temin edildi. Ses sensörüne anahtar girişi eklenerek, hoparlör güç kaynağı ile bağlantısı yapıldı. Ses sensörü alçak gerilim güç kaynağına bağlandı. Mp3 çalara ?lütfen müziğin sesini kısınız? uyarı mesajı kaydedildi ve sürekli çalma moduna ayarlandı. Mp3 çalar kulaklık girişine hoparlör girişi takıldı. Tüm sistem uygun bir kutu içerisine yerleştirilerek hem bir arada tutuldu, hem de araç içi için modellenmiş oldu. Sensör mikrofonunun sesi algılayabilmesi, ikaz ışığının görünmesi ve hoparlörden çıkan sesin duyulabilmesi için kutu uygun yerlerden kesildi. Sistemin incelenebilmesi için kutu kapatılmadı. Hoparlör ve güç kaynağının elektrik bağlantısı sağlandı. Ses sensörü yüksek sesi algıladığında (ses seviyesi ayarlanabilir), mp3 çalara kaydedilen uyarı mesajı hoparlörden duyuldu ve ikaz ışığı yandı. Ses seviyesi azaltıldığında sistem durdu. Son olarak sistemin araç içine entegresi için taslak hazırlandı.

Proje Bütçesi: 75 TL

Proje Çalışma Takvimi:

22.10.2012 ? 01.11.2012: Bu Benim Eserim Proje Yarışması tanıtımı ve proje öncesi çalışmalar

07.11.2012 ? 16.11.2012: Proje konusunun seçilmesi ve çalışma takviminin hazırlanması

19.11.2012 ? 29.11.2012: Kaynakların taranması

03.12.2012 ? 22.01.2013: Projenin hazırlanması

Ülkü-Seyfi Kandemir Ortaokulu
ERMENEK MAH. BİRLİK SOKAK NO:76 MURATPAŞA ANTALYA
FİZİK – KARASES
DERYA ÖZ BEKIR BUĞRA YAZAN PINAR ERSÖZ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri