Fen Projesi – HAREKETLI TAKSI DURAĞI

PROJENİN AMACI : Taksi duraklarında bekleyen taksilerin otomatik şekilde sıralarını almaları.

Giriş: Bir gün arkadaşımla taksi durağının önünde beklerken taksi şoförlerinin eziyet çektiklerine tanık oldum. Daha durağa yeni gelmiş bir taksi şoförü durakta oturmadan taksisini sıraya geçirmek için tekrar aracına biniyor, aracını çalıştırıyor, aracını ilerlettikten sonra aracını istop ediyor ve araçtan inerek tekrar durağa geçiyor ve oturuyordu. Taksiye müşteri gelinceye kadar bu olay tekrarlanıyordu. Şoförler sıkılıyor, bunalıyor, dinlenmeye vakit bulamıyorlardı. Ayrıca arabaların sürekli çalıştırılıp istop edilmesi de çok yüksek düzeyde enerji israfına yol açıyordu. İşte bu gözlemimiz bizim bu projeyi hazırlamamda etkili oldu.

Hızla tükenen petrol kaynaklarının korunması ,doğanın kirlenmesinin engellenmesi ve ayrıca insanların en azından 5 dakika bile dinlenebilmeleri için bir fırsat oluşturmak bizim için başlıca hedeflerden oldu.

Projeye başlamadan önce literatür taraması gerçekleştirdik. Yaptığımız literatür taramasında projemize benzer bir çalışma bulamadık. Taksi duraklarındaki şoförlerle fikrimizi paylaştık. Herkes fikrimizi beğendi. Daha sonra projemizin modelini oluşturmak için kolları sıvadık.

Kullanılan Yöntem:. İlk olarak aldığımız tahtayı modelimize uygun şekilde kestirdik. Hareketli yolumuzun bulunacağı kısmı keserek çıkarttık. Sonra yolumuzun üzerinde hareket edeceği bir sistem düşündük. Bu sistemi kalemler kullanarak oluşturduk. Bu kalemleri açtığımız deliklere yerleştirdik. Daha sonra bisikletçiden temin ettiğimiz şambrel iki parça olarak bu sistemin üzerine konumlandırdık. Kalemlerimizi lastikler yardımıyla bağladığımız için hareketli yolumuzun düzgün bir biçimde dönmesini sağladık. Daha sonra çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Taksi durağı ve yollar yaptık.

Bu sistemin çalışması içinde güneş paneli kullanmaya karar verdik. Güneş enerjisinden elde edeceğimiz elektrik enerjisi ile sistemin çalışabileceğini düşündük.

Proje Bütçesi: Modelimizi yaparken kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu atıl malzemeler olduğundan hiç bir ücret ödemedik.

Proje Takvimi:

Aralık :Proje için literatür taraması yapıldı.

Ocak Ayı: Modelimizin yapımı tamamlandı.

Sonuçlar: Yapmış olduğumuz model düzgün bir şekilde çalıştı.

Sonuçların Değerlendirmesi: Taksi duraklarındaki şoför ağabeylerimizle projemizin fotoğraflarını paylaştık. Çok olumlu tepkiler aldık.Proje yapılır ve uygulanırsa bu sistem sayesinde yüksek düzeyde iş ve enerji tasarrufu sağlanacaktır. Ayrıca proje maliyeti kısa süre sonra kendini amorti edecektir. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre arabanın her çalışmasında harcanan yakıtla 3,4 km yol alınabilir.

Kaynaklar:

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/kurumsal/Birimler/SehirPlanlamaMd/Documents/%C5%9Eehir%20Planlama%20M%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC%20Y%C3%B6netmelik.pdf

tr.wikipedia.org/wiki/Güneş_piliCached – Similar

Kingfisherpublications Pic 200, Kingfisher Bilim Ansiklopedisi 1. ve 2. cilt

Kavaklı Ortaokulu
Kavaklı Mahallesi Beykoz Caddesi No 1 Silivri İSTANBUL
FİZİK – HAREKETLI TAKSI DURAĞI
KÜBRA HIZAL VEHPİ ATAKAN ACAR
UĞUR GÜNDÜZ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin