Fen Projesi – HAMAM BÖCEĞİ KOVUCU

Proje Adı:Hamam Böceği Kovucu

Proje Amacı:Özellikle yaz aylarında mutfaklarımızdan ve banyolarımızdan çıkan hamam böceklerinin evimize girmesini engellemek.

Giriş:Hamam böcekleri evimize lavabo ve giderlerden geldiği için bir çok virüs ve bakteriyi taşıyıp çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara sebep olabiliyor.Projemde yaptığım karışım sayesinde bu böceklerin evimize girmesini engellemeyi hedefledim.

Piyasada hamamböceklerini yok eden birçok kimyasal ilaç bulunuyor.Araştırmalarıma göre hamam böcekleri bu kimyasallara karşı çok çabuk direnç kazanıyorlar ve ölmüyorlar.İlaçları belli bir süre sonra yemiyorlar.

Bu böcekler hiçbir şey yemeden ve içmeden uzun süre yaşayabilirler. Hamam böcekleri açlığa yaklaşık 1 – 1,5 ay kadar dayanırken susuzluğa 1 hafta veya takriben 10 günü kadar dayanırlar.

Ayrıca hamam böcekleri çok çeşitli besinlerle beslendikleri için ekosistem açısından özellikle azot döngüsünde çok önemli role sahipler.Bu nedenle onları öldürmeden uzaklaştıracağımız bir karışım hazırladım.Hamam böceklerinin okaliptus yağı ve pipo tütününün kokusuna yaklaşmadığını öğrendim.Projemde pipo tütünü ile okaliptus yağını karıştırıp kumaştan keselerin içine doldurdum.Bunları hamam böceklerinin gezeceği yerlere yani lavabo altları,dolap içleri gibi yerlere koydum.

Kullanılan Yöntem:Projeyi yaparken öncelikle internet ve çeşitli kaynaklardan araştırma yaptım.Rehber öğretmenimden yardım aldım.Araştırmalarıma göre hamam böceğinin sevmediği kokuda bir karışım hazırladım.Hazırladığım karışımı kendi evimizde denedim 1 ay hamam böceklerini gözlemledim.

Proje Bütçesi:Pipo tütünü 100gr 20 tl Okaliptus yağı:5.5 tl

Proje ÇalışmasınınTakvimi1-15 ekim kaynak taraması,araştırma,15-16 ekim karışımın hazırlanması,16Ekim 1 Aralık arası karışımı koyup hamam böceklerinin izlenmesi

Sonuçların Değerlendirilmesi:Hazırladığım karışım sayesinde evimizdeki davetsiz misafir hamam böceklerini kovmuş oldum.

Kaynaklar:forum.donanımhaber.com,www.hamamboceği.name,www.sağlikdoğası.com

Çeltikci Ortaokulu
Çeltikçi Köyü Manavgat/Antalya
BİYOLOJİ – HAMAM BÖCEĞİ KOVUCU
HATİCE DOĞAN
SALİHA ŞAHİN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri