Fen Projesi – GÖRME ENGELLILER İÇIN BASTONSUZ YAŞAM

Proje Adı:Görme engelliler için bastonsuz yaşam

Projenin Amacı:Görme engelli bireylerin hayatlarını daha kolay devam ettirebileceği bir cihaz tasarlamak

Giriş:Proje çalışmamız bir Hint filmi olan SİYAH(BLACK) isimli filmden etkilenmemiz ile başladı.Bu filmde göremeyen ve duyamayan bir kızın hikayesi anlatılır.Kız 8 yaşına kadar siyah bir boşluk içindeyken,bir öğretmenle eğitilmesi sonucu boşluktan kurtulur.Öğretmen kıza el ve dudak hareketlerini kızın elleriyle hissedebileceği çalışmalar yaptırır ve sonuçta kız bu eğitimden başarıyla ayrılır.

Buradan hareketle bir engellinin yaşantısının zorluğuna bir kez daha şahit olduk.Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir proje geliştirmek üzere düşündük.Bunun için öğrencilerimize araştırmalar yaptırdık.Görme engelli kimdi ya da ne değildi? Görme engelli olmak önemli bir sorun muydu?Görme engelliler kendi başlarına gezip dolaşabilirler miydi ? Görme engellilerin kullandığı özel araç- gereçler nelerdi ? Sorularına cevaplar aradık .Araştırmalar sonucu bizim çalışmamızı yön verecek üç önemli bulgudan birincisinin düzenli bir çevrede bazı koşullar ve olanakların sağlanması halinde görme engellilerin de bir yerden bir yere kendi başlarına gidebilmeleri mümkün olabileceğini,ikincisinin Görme engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorunun, gözlerinin görmemesi değil, toplumun görme engellilerle ilgili yanlış anlayış ve ön yargıları olduğu; kendisine sağlanan olanakların yetersizliği ve diğer insanlarla arasındaki fırsat eşitsizliği olduğunu,üçünsünün ise görme engellilerin kullandıkları araç gereçler içersinde yapacağımız cihaza ihtiyaç duyulduğuydu.

Yapacağımız cihaz titreşimle bireyi uyaran bir sistemden ibaretti.Bununla ilgili Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunun titreşimli bir baston geliştirmişti.Lakin geliştirilen sistem yine bastona bağlıydı.Önemli olan görme engelli bireyi baston kullanmaktan da kurtarmaktı.Aynı zamanda Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu (TBMYO) Müdürü M. Zafer Çağlar vermiş olduğu demeçte ”Elimizdeki baston, herhangi bir engele rastladığı zaman yaklaşık 20 ile 25 santimetre uzakta titreşim yoluyla engelli vatandaşı uyarıyor.?? Açıklamasında bulunmuş.Oysa titreşim mesafeye göre ayarlı olarak azalan ve artan titreşimler verse görme engelli bireyin işini daha da kolaylaştıracaktı.

Bundan hareketle tamamen küçültülebilecek ve ayakkabı ucuna bağlanabilecek bir cihazın ön hazırlığını yapmaya başladık.Lakin ayakkabıda kullanılacak bu sistem kişi ayakkabı değiştirdiğinde sorun teşkil edebilecekti.Sonuçta dize bağlanabilecek,her kıyafetle,her aletle,her mevsimde kullanılabilecek,su geçirmez ve mesafeye göre görme engellilere titreşimle uyarı verebilecek sistem üzerinde düşündük.

Geliştirdiğimiz cihaz,mesafe ayarı yaparak,bir engelle karşılaştığında,engele karşı uyaran, engele olan mesafeye göre azalan artan titreşimler veren ve dize takılarak görme engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek bir yapıdadır.Cihaz engele en yakın 40cm Mesafeden,engele en uzak120 cm .mesafeye kadar titreşimler verir.yakın mesafede titreşim çok iken uzak mesafede titreşim az veya hiç yoktur.

Proje yapımında elektrik elektronik cihazları satan pasajlardan ve elektronikçilerden bilgi ve araç desteği alınmıştır.

Kullanılan yöntem: Çalışmada gözlem yapma,tahminlerde bulunma,veriler toplama,kaydetme,yaratıcı problem çözme,karar verme,karşılaştırma,ilişki kurma iletişim yöntemleri kullanılmıştır.

Cihazı tasarlamak için,sensör,motor,köpük,elektronik malzemeler,malzemeleri yerleştirebilecek boyutta rende kabı alınmıştır.Yarım metre amerikan fermuarı cihazı dize bağlamak üzere alınmıştır.2 adette 9V.luk pil alınmıştır.Ayrıca malzemeleri cihaza yerleştirmek için silikon tabancası ve plastik slikon alınmıştır.

Cihaza mesafe algılayıcı sensör yerleştirildi.Sensör motoru kontrol eden devreye bağlandı.Sensör bir engelle karşılaştığında engele olan yakınlık ve uzaklığa göre az ya da çok sinyali arkadaki devreye gönderir.Devre de gelen uyarının boyutuna göre motoru az veya çok titreştirir.eğer ki mesafe çok ise sensörden gelen uyarı azdır ve titreşimler az ya da hiç yoktur.eğer ki mesafe az ise sensörden gelen uyarı çoktur ve titreşimde artar.

Proje Bütçesi:55TL.

Proje Çalışmasının Takvimi:

12 Kasım-21 Kasım literatür taraması

23 kasım-26 kasım:malzeme ihtiyacının tamamlanması

26 kasım-7 aralık:proje yapımı için destek alınması

7 aralık21 aralık:projenin uygulanması

Ulaşılan Sonuçlar:Görme engelliler için yapılan bu cihaz, engele olan mesafeye göre azalan artan titreşimler vererek görme engelli bireyi bir engele karşı uyarır.

Sonuçlar,sonuçların değerlendirilmesi: Değerlendirme:Görme engellilerin de kendi başlarına kolayca gezip dolaşabilmeleri sağlanabilir.Yapılan cihaz mesafe ayarı yaptığı için tehlikelere karşı görme engellileri uyarır..Araç her kıyafetle ve her mevsimde ve her türlü alete monte edilerek rahatlıkla kullanılabilir.Yapılacak egzersiz ve çalışmalarla görme engelliler bastonla gezmek zorunda kalmazlar.Yapılacak çalışma daha da geliştirilerek,görme engelliler için sağlanan olanaklar noktasında yol katedilebilir.

Kaynaklar: tegm.meb.gov.tr/www/2012-2013-egitim-ogretim-yili-bbe…/70

www.altinokta.org elektrik ve elektronikçiler,

www.ntvmsnbc.com eko elektronik

Süleman Demirel üniversitesi

Alemdağ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu
Ekşioğlu Mah.Saray Cad. 42.Sok.No:10 ÇEKMEKÖY/İSTANBUL
FİZİK – GÖRME ENGELLILER İÇIN BASTONSUZ YAŞAM
HALIL İBRAHIM SARICA MEHMET SARICA
MEHTAP ŞİMŞEK GÜRKAN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri