FEN PROJESİ – GGS( GÜVENLİ GEÇİŞ SİSTEMİ)

PROJE AMACI: Evcil ve yaban hayvanların yollardan güvenli bir şekilde geçebilmesini sağlamak

GİRİŞ:

Avrupa Birliği (AB) kriterleri çerçevesinde hazırlanan yeni Karayolları Trafik Kanunu, sadece sürücü ve yayalarla ilgili değil, hayvanları da kapsayan düzenlemeler getiriyor.

Mevcut yasaya göre, bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücüye hayvan başına 369 TL idari para cezası uygulanıyor. yeni teklif ise sürücünün çarptığı hayvanın tedavi giderlerini trafik sigortasından karşılayabilmesini içeriyor. Buna göre kaza sonucu yaralanan sokak köpeği, inek ya da ayağı kırılan atın veteriner masrafları kasko veya trafik sigortası tarafından karşılanacak.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın daha önce çıkardığı 5199 sayılı kanunun 21. maddesinde, “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.” hükmü yer alıyor. Kanuna aykırı davrananlara da hayvan başına 369 TL idari para cezası uygulanıyor. Yeni teklif ise sürücünün çarptığı hayvanın tedavi giderlerini trafik sigortasından karşılayabilmesini içeriyor. Tasarı hayata geçerse kaza sonucu yaralanan sokak köpeği, inek veya ayağı kırılan atın tedavi masrafları, zorunlu trafik sigortasıyla garanti altına alınmış olacak. Bu düzenlemeyle sürücülerin çarptıkları sokak hayvanlarını öylece kaza mahalline bırakıp gitmesi yerine, insani görevlerini yerine getirerek yaralı hayvanı en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine ulaştırması hedefleniyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerine göre hayvan kazalarının en aza indirilmesi için ehliyet kurslarında, Hayvanları Koruma Kanunu’ndan ve ilgili ceza maddelerinden bahsedilmesi gerekiyor. Bu eğitimlerin düzenlenmesinde bakanlığa bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ya da il çevre ve orman müdürlüklerinden teknik yardım alınabiliyor. Yetkililer ayrıca sokak hayvanlarının karıştığı kazaları önlemede, belediyeler tarafından kısırlaştırılıp tekrar alındığı ortama bırakılan hayvanın, gerek yerel hayvan koruma görevlileri gerekse halk tarafından da sahiplenilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Köpek, vahşi hayvan değildir, yüzyıllar önce doğasından koparılıp evcilleştirilmiştir. O nedenle, atıldıkları ormanlardan yola çıkarak insana ulaşmaya çalışırlar. Hele bir de o köpek, evden sokağa terk edilmişse, sahibinin arabasına benzeyen bir arabanın peşinden gitmesi, hiç şaşırtıcı olmaz. Otoyol kenarlarında tel örgüler de bulunmadığından, hayvanların bir araba altında kalmaları an meselesidir.

KULLANILAN YÖNTEM: yaptığım proje çevre yolundan maketinden oluşmaktadır.

Yol ve arazı kısmını oluşturmak için mobilyacıda yeşil ve siyah olmak üzere 2 renkten oluşan şeritler halinde tahtalar kestirdim. Hayvanların geçişini canlandırmak içinde oyuncak havyan maketleri aldım. Trafik işaretleri hakkında bilgi edindikten sonra benim projeme uygun olanı seçtim. Bunlar trafik lambası, ehli hayvanlar geçebilir,vahşi hayvanlar geçebilir,hız sınırı.bu tabelaları seçtikten sonra maketimin üzerine yerleştirdim.

Geçiş bölgesinin iki yakasında bulunan tahtalarda ki sensörler yolun kenarında ki hayvanı algılayarak otobanda ki trafik akışına kırmızı ışık yanarak trafiği durdurmaktadır.

SONUÇ:

Bu sayede evcil ve yaban hayvanlar karşıdan karşıya güvenli bir şekilde geçebilmektedir. Hem hayvanların hem de sürücü ve yolcuların hayati tehlikesi ortadan kalkmaktadır.

Proje bütçesi: 20tl ( tahtalar), 20 TL( oyuncak ağaçları oyuncaklar) toplam:40 tl

Proje çalışmasının takvimi:

15 kasım-18 kasım : literatür taraması

23kasım- 25 kasım: malzemelerin alınması

26kasım-27 aralık: projenin uygulanması

ÖZEL ANTALYA BAHÇEŞEHİR ORTAOKULU
HÜRRİYET MAH. AKDENİZ BULVARI NO:10 YEŞİLBAYIR/DÖŞEMEALTI/ANTALYA
FİZİK – GGS( GÜVENLİ GEÇİŞ SİSTEMİ)

TALYA ASLAN

GÖKÇE BAŞTÜRK

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri