Fen Projesi – GELECEĞİN BETONU DOĞA DOSTU BETON

Proje Adı : Geleceğin Betonu Doğa Dostu Beton

Projenin amacı :

Yeni kimyasal beton katkıları ve baca külleri kullanarak dayanıklı doğa dostu ekolojik bir beton üretmek.

Projenin özeti :

Günümüzde çok hızlı yapılaşma olan ülkemizde en çok kullanılan malzemenin beton olduğunu farkettik. Bu çıkış noktamız oldu. Bir Deprem ülkesi olduğumuzu ve doğal kaynaklarımızın da hızla tükendiğini düşünerek bu iki konuyu birleştirdik,proje konumuzu belirledik ve araştırmalara başladık.Betonun ana hammaddesi olan çimento üretiminde karbondioksit salınımının ciddi bir problem olduğunu ve çok fazla su kullanıldığını gözlemledik . Bizde artık beton üretilirken yeni katkı maddeleri, baca külleri gibi katkılar kullanılırsa beton üretiminde kullanılan su miktarlarından tasarruf edilebileceğimiei ve dahaz az karbondioksit salınımı olacağına dikkat çekmek istedik. Bunu yaparken de bu yeni doğa dostu betonun daha kolay şekil alabildiğini ve daha dayanıklı olabileceğini göstermek istedik. Bu yeni betonumuza da doğa dostu ekolojik beton adını verdik.

Projenin hedefleri:

Doğa dostu betonla ilgili farkındalık yaratmak.

Daha az çimento ve suyla üretilen doğa dostu betonun, daha kolay şekil alabileceğini ve daha dayanaklı olabileceğini göstermek.

Daha az çimento kullanılarak, sera gazı (karbondioksit) salınımını azaltmak ve çevreye faydalı olmak.

Beton karışımında kullanılan su miktarını azaltarak su tasarrufu sağlamak.

Termik santral atığı olan baca küllerinin beton karışımında kullanılmasını sağlayarak atıkların tekrar kullanımını sağlamak.

Kullanılan yöntemler

Kaynak taraması

Gözlem

Deneysel gerçekleme

Karşılaştırma

Gerçekleştirilen Faaliyetler : Proje takvivimiz doğrultusunda,ilk olarak beton gibi bir malzemenin ekolojik olarak nasıl olabileceğini araştırdık. Daha sonrasında da fikirlerimizi ve araştırmalarımızı birleştirerek deneylerimize başladık. İlk olarak kimyasal katkı olmadan sadece çimento ve su karıştırarak beton örneği ürettik. Daha sonra yeni kimyasal beton katkıları ile termik santral atığı olan baca külleri kullanarak daha az çimento, daha az su içeren gelecekte bütün binaların yapılmasını istediğimiz ekolojik beton örneğini ürettik. İki deney sırasında da gözlemler yaptık ve bazı sayısal verilere ulaştık. Resimler çektik.Son olarak İki deney sonuçlarını karşılaştırarak aşağıdaki sonuçlara vardık. Dha sonra gözlemlerimize devam ettik, bazı testler yaptık ve ürettiğimiz 2.beton örneğinin hemen katılaşmadığını,daha akıcı ve daha kolay şekil alabildiğini gözlemledik. En son olarak da laboratuvarda ürettiğimiz her iki beton örneğinden de küp numuneler aldık ve küp örneklerimize 28. günde pres altında basınç uyguladık ve ekolojik betonumuzun dayanıklılığının daha yüksek olduğu tespit ettik.

Ulaşılan sonuçlar:

1. Normal betonda 400 kg çimento kullanırken, doğa dostu betonda 300 kg çimento kullanarak, çimento miktarını 100 kg azaltılmış olduk. 1 ton çimento üretimi sera gazlarından olan 0,980 ton karbondioksit emisyonuna neden olur.

Bu bilgiye dayanarak,burada 1 metreküp betonda 0,98 x 100 / 1000 = 0,098 ton karbondioksit emisyonu önlenmiş olacaktır.

2. Normal betonda 200 kg su kullanırken, doğa dostu betonda bu değer 175 kilograma düşmüştür. 1 metreküp betonda bu fark 25 kilogramdır. Normal beton üretiminden daha az su kullanmış olduk.

3. Doğa dostu beton üretirken 50 kilogram baca külü kullanarak, baca külünü faydalı bir hale dönüştürdük.

4. Doğa dostu beton daha kolay şekil alır.

5. Doğa dostu beton daha dayanıklıdır.

Sonuçların değerlendirilmesi:

1. Ülkemizde yılda ortalama 90 milyon metreküp beton döküldüğü rapor edilmektedir. Buna göre 90.000.000 metreküp beton x 0,098 ton karbondioksit = 882.000 ton karbondioksit emisyonu önlenebilir.

2. 90.000.000 metreküp beton x 0,025 ton su = 2.250.000 ton su tasarrufu sağlanabilir.

3.90.000.000 metreküp beton x 0,050 kg atık kül = 4.500.000 ton atık giderilmiştir.

4.Deneyleri yaptığımız kimya şirketinde çalışan uzman inşaat mühendisleri de, ürettiğimiz doğa dostu beton örneğinin çok daha kolay işlenebileceğini ve çok daha uzun ömürlü olacağını düşünüyorlar. Ek olarak bunun da deprem tehlikesine karşı güvence sağlıyacağını belirttiler.

Projenin Takvimi:

28.11.2012 Proje konusu belirleme

12.12.2012 Konu hakkında kaynak taraması ve araştırmalar

17.12.2012 Firma yetkilileri ile görüşme, deney planlama

21.12.2012 Deneysel çalışma

21.01.2013 Sonuçların değerlendirilmesi

PROJE BÜTÇESİ:

Yol masraflarımız dışında beton örnekleri için kullandığımız malzemeler için hiçbir ücret talep edilmemiştir.

Destek alınan Kişi ve Kuruluşlar:

BASF Yapı Kimyasalları Laboratuarları(Beton üretiminde kullanılan malzemeler okulumuz şartlarında sağlanamadığı için)

Kaynaklar

www.thbb.org.tr www.tcma.org.tr www.akcansa.com.tr www.oyakbeton.com.tr http://www.ttb.org.tr/eweb/yatagan/2.html www.basf-yks.com.tr

ÖZEL ÇAMLICA PARK ORTAOKULU
KISIKLI MAH. TURİSTİK ÇAMLICA CAD. NO:12 ÜSKÜDAR/İSTANBUL
KİMYA – GELECEĞİN BETONU DOĞA DOSTU BETON
NİLÜFER POLAT
FATMA AYTUN KARATAŞ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin