Fen Projesi – DOĞAL ENERJI KAYNAĞI ILE KALORIFER SISTEMI VE KESINTISIZ ÇALIŞAN BINA ZIL KAPI OTOMATIĞI

PROJEMİN ADI : Doğal Enerji Kaynağı İle Kalorifer Sistemi Ve Kesintisiz Çalışan Bina Zil Ve Kapı Otomatiği

PROJENİN AMACI : Güneş alan bölgelerde bir yada iki katlı binalarda güneş panelleriyle binanın ısıtılması , yedeklenen akünün şarj edilmesi, hem de zil ve kapı otomatiğinin kesinti olmadan çalışmasını sağlamak

PROJENİN HEDEFLERİ :

*Elektrik akımının kesildiği durumlarda yüksek olmayan az katlı binalarda ısıtma, zil ve kapı otomatiğinin aksamadan çalışmasını sağlayacak bir sistem tasarlamak.

*Genel elektrik kesintileri, mahalli kesintiler, bina sistemlerinde oluşabilecek bir elektrik arızası nedeni ile ısıtma zil ve kapı sisteminin çalışmaması durumunda binada ihtiyaç duyulan enerji akımını gerçekleştirebilen bir sistem yapmak.

*Elektrik enerjisine fazla ihtiyaç duyulabileceği durumlarda uygulanabilir ve ucuza mal edilebilen bir sistemi hayata geçirmek.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR : .

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu fizik öğretmeni(Selahattin Aldemir),öğrenci velisi(elektriçi),marangoz

KULLANILAN YÖNTEMLER – GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER :

Proje Hakkında Araştırma Yapılması:

Selemoid bobin, röle, elektromıknatıslar, güneş pilleri, güneş panelleri ,akü sistemleri ile ilgili çeşitli bilgiler internet ortamında araştırılmıştır. Oluşturmak istenen projeyi kapsayan bina içi tesisatı ve elektrik sistemi ile ilgili bilgi toplanmıştır.Oluşturulmak istenen projeyi kapsayan bina içi tesisat şeması çıkartılarak ısıtma zil ve kapı açma sistemlerinin bağlanış şekleri incelenmiştir.Öğrencilerle beyin fırtınası yöntemiyle fikir alışverişi yapılmıştır .Gözlem, deneme yanılma ,deney, maket -model oluşturma yöntemleri kullanılmıştır.

Sistemin Oluşturulması: ,

Kesintisiz elektirik kaynağında kontakların bir tarafı yeşil diğer tarafı kırmızı olan devre elemanımız röledir. Röleye orta uçlarından bina çıkışına elektrik alacak şekilde bir bağlantı yapılmıştır. Röle elektrik veremediği zaman ortadaki siyah kontaklar yeşil kontaklara temas edecek şekilde durur. Böylelikle bina tesisatına, akü kontaklarına bağlı olan yeşile belirtilmiş kontaklar bağlanmış olur. ısıtma zil ve kapı sistemi aküden çalışır. Diğer kırmızı kontaklara ise 220 volt şehir şebeke enerjisi bağlanarak 12 volta düşüren adaptörümüze bağlıdır. Bu adaptör aynı zamanda rölenin bobinine de bağlıdır. İşte biz bu adaptörünü elektriğe bağladığımız zaman,röleye de aynı zamanda enerji vereceği için röle kontağını çekerek yeşil kontaklardan ayırıp kırmızıya bağlantı yapar. Bina tesisatına aküden değil de adaptörden enerji akar. Sistem bu şekilde çalışırken, elektrik kesilirse röle kontağını çekerek tekrar aküye dönecektir. Elektrik varken aküden ayrılan kontaklar adaptöre yöneldiği zaman şarj devresi de bir taraftan aküyü dolduracaktır. Bu sistemde 4 akü kullanılarak ısıtma sistemi elektrik ocağı, aydınlatmayı (kısmen),kapı, zil otomatiği kullanılabilecektir.Akü sistemine invertör devre bağlanırsa ilk enerji 220volt-800 watt olacaktır. Bu da elektrikli aletlerin çalıştırılmasını sağlayacaktır. Konvatör devre ise maksimum enerji keserek elektrikli aletlerin kendi enerji sevyelerinde düzgün çalışmasını sağlar. Evin çatısı üzerine döşenen güneş pilleri ile evin ısıtılması sağlanırken aynı zamanda akünün şarj edimesini de sağlamaktadır.

ULAŞILAN SONUÇLAR:

Gündüz saatlerinde güneş ışığı ve ısısı güneş panellerine sürekli etki edeceğinden akülerin sürekli dolu olmasını sağlayacaktır. Bu da gündüz saatlerinde elektrik kesintilerinden etkilenmeyi azaltacak elektrik ve ısı sistemlerinin kesintisiz çalışmasını devam ettirecektir .Gece olunca dolu olan aküler sayesinde 1-2 saat arasında kesintisiz çalışma şehir şebeke arızası giderilene kadar devam edecektir. Bu sistem aynı zamanda ekonomik yönden de tasarruf yapmaya katkıda bulunacaktır.

PROJE BÜTÇESİ :

Depo, 2 tane radyatör :30 TL

Isıtıcı :20TL

Su servis devresi :25TL

Su pompası :20TL

UPS devresi :80

Adaptör : 20TL

Akü :20TL

Zil Butonu: 15TL

Kapı Kilit yayları:15TL

Kilit için bobin:12TL

Kablo,Işıklandırma:10TL

Silikon-Kutu Vs.:10TL

Ev maketi :35TL

TOPLAM:312TL

PROJE TAKVİMİ :

1-30 Ekim 2012 : Projenin tasarlanması,kaynak taraması.

30 Ekim – 30 Kasım :Projede kullanılacak malzemelerin tespit edimesi. Deney için gerekli malzemelerin sağlanması.

30 Kasım – 30 Aralık : Proje maketinin yapılması.

30 Aralık – 30 Ocak :Oluşturulan maketin projenin amacına uygunluğunun sağlanması.Deneyin test edilmesi.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Güneş panelleri ile ısı modeli günlük hayatımızda kullanılmakta olup projemizde bu sisteme aküler eklenmiştir .Elektrik kesintisinden binanın ısıtma ,kapı,zil sisteminin en az etkilenmesini sağlacak bir sistem oluşturulmuştur.Elektrik kesintilerinde devreye giren jeneratörler daha fazla enerji harcarken bu sistem ile daha az enerji ve daha az maliyetle kullanılması düşünülmüştür.

Projemiz özellikle yaşlı,hasta,engelli,insanların hayatını kolaylaştıracaktır.

LİTERATÜR (KAYNAK) TARAMASI :

http://www.chloridepower.com/tr-TR/türkey/hakkımızdakgk-nedir/)04.10.2011

http://www.xdelete.com/elektronik/role-nedir-role-çeşitlerinelerdir.html/)05.10.2011

http//www.otobil.net/blog/genel/bazi-sonserler-veaçıklamaları/)12.10.2011

Projenin Özeti :

Bir ev modeli oluşturmak suretiyle çatımıza güneş pilleri yerleştirilmiştir.Evin bahçesine aydınlatma ampulleri,aydınlatma sensörü,ısıtıcı motor,kalorifer peteği ve kablolar konulmuştur.Binanın iç kısmına kapı ve zil otomatik sistemi yerleştirilmiştir.Ev içine konulan şarjlı akü ile elektrik kesintisinde sensör yardımıyla otomatik olarak sistemin devreye girmesi sağlanmıştır.Kapı zili çaldığında kattaki kişi kapı otamatiğine basarak kapıyı açar.Kalorifer sistemini çalıştırmak için ısıtıcının düğmesine basarak ısıtıcı motoru çalıştırılır.Sistemdeki kalorifer peteği ve borularda hareket eden sıcak su evi ısıtır.Elektrik kesildiğinde gece ise ışıklar sensör yardımıyla otomatik olarak yanmakta,gündüz saatinde ışıklar yanmamaktadır.Bir ev modeli olarak değişik tasarımı ile öğrencilerin hayal gücü ile oluşturulmuş bir projedir.

Faik Reşit Unat Ortaokulu
FAHRETTİN KERİM GÖKAY CAD.NO:64 GÖZTEPE-KADIKÖY-İST.
FİZİK – DOĞAL ENERJI KAYNAĞI ILE KALORIFER SISTEMI VE KESINTISIZ ÇALIŞAN BINA ZIL KAPI OTOMATIĞI KAAN LÜTOĞLU KAAN OZAN YAŞAR
DENİZ ALDEMİR

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri