Fen Projesi – ÇIÇEKLERIM KURUMASIN

Projenin Adı: Çiçekler Solmasın

Projenin Amacı: Evden uzak kalındığında çiçeklerin susuz kalmasını önlemek.

Literatür taramasında projeme benzer bir çalışma görmedim. Bu alanda yapılan ilk çalışma olduğunu düşünüyorum. Uzun süre evden uzak kalındığında susuzluktan kuruyan çiçekleri nasıl sulayabilirim? Diye düşündüm. Yaptığım araştırmalarda her hangi bir çalışmaya rastlamadım. Köylerde yaz aylarında iş yoğunluğu nedeniyle (Pamuk, kaysı, fındık vb toplamaya giden mevsimlik işçiler , kendi arazisinde kalan kay halkı, tatilciler) evlerinden uzak kalan insanların yetiştirdikleri süs itkilerinin kurumasına engel olmak için nasıl bir düzenek oluşturmalıyım düşüncesiyle yola çıktım.

Düzeneğimi 25 litrelik bir bidon, bidona şamandıra ile şebeke suyu bağlantısının yapılması, saksı sayısı kadar serum setinden oluşturdum. Beşer günlük periyotlar halinde beş deneme yaptım. Denemelerim süresinde bitkiye gerekli su miktarını set üzerindeki ayar düğmesiyle su akış hızını ayarladım. Çiçeklerin canlılığını koruduğunu gözlemledim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. 05/11/2012 tarihinde denemelere başladım. Beş gün deneme yapıp iki gün ara verdim. Bu şekilde beş deneme yaptım.10/12 /2012 tarihinde çalışmalarımı tamamladım.

Bidonun tanesini 5 liraya aldım. Serum setini sağlık ocağından, şamandırayı ise sucudan ücretsiz aldım. Yaptığım araştırmada serum setinin tanesinin 1 lira, şamandıranın ise 10 lira olduğunu tespit ettim.

Yapılan tüm denemelerde sistemin çalıştığını, çiçeklerin yeterli suyu aldığını ve artık susuzluktan kurumadığını gördüm.

ADIYAMAN BESNİ
Karagüveç Ortaokulu
Karagüveç Köyü
FİZİK – ÇIÇEKLERIM KURUMASIN
AYŞE GÜL
HACIALİ NERGİZ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin