Fen Projesi – C VITAMINIM BUHARLA ELEKTRIK ÜRETTI

Proje amacı : Suda eritilerek içilen vitamin tabletinin buharla birlikte enerjisinde yararlanarak elektirik üretebilmek.

Giriş : Yunanca ?energon? sözcüğünden türeyen enerjide; en iç, ergon ise iş

anlamına gelmekte ve bir cisim ya da sistemdeki is yapma kabiliyeti olarak

ifade edilmektedir (Aruoba-Alpar,1992:89). Diğer bir deyimle enerji; herhangi

bir sistem içinde oluşan iştir. Ölçülebilir bir fiziksel nicelik olan enerji; fizik

bilim dalının temel kavramlarından biri ve aynı zamanda da ekonomik

faaliyetlerin ve dolayısıyla üretimin vazgeçilmez bir unsurudur.Günümüzde birçok yöntemle enerji üretilmektedir.Literatürlere baktığımızda güneşten ,sudan ,besin atıklarından rüzgardan ve birçok şeyden enerji üretilmekte.Bizde suyun buhar gücüne destek olarak suda eritilerek içilen C vitamini tabletinden yararlanarak enerji üretmeye çalıştık.

Suda eritilerek içilen bu vitamin tabletlerinin içinde askorbik asit bulunmaktadır.buda içerisinde depolanmış bir enerjini oluğunu gösterir. Suyun içerisine attığımızda bu asit açığa çıkmakta ve suyun yüzeyinde kabarcıklar oluşturmaktadır. Yüzümüzü yaklaştırdığımızda da bu kabarcıkları oluşturan asidi yüzümüzde hissedebiliyoruz.Bu etkiyi güçlendirmek için suyun buhar gücünden de yararlanarak elektrik üretmeye çalıştık.

Kullanılan yöntem :Çalışmada bilimsel işlem basamakları kullanılmıştır.(Gözlem yapma ,verileri kaydetme gibi)

Vitamin tabletini ilk olarak oda sıcaklığında bulunan suyun içersine attık ve sonucu gözlemledik . Daha sonra sıcak suyun içerisine attığımızda çözünmenin daha hızlı olduğunu gördük.İspirto ocağında kaynamakta olan suyun içerisine vitamin tabletimizi attık ve kabın üzerine bir pervane yerleştirdik . Bu pervanenin ucunda da küçük bir ampulümüz bulunmaktadır.Kaynamakta olan suya attığımız her tablet pervanenin dönmesini sağladı ve ampulümüz yandı. Her tabletimizin çözünmesi bittiğinde yeni bir tablet atarak pervanenin dönmesini sağladık.

Proje bütçesi : 30 TL ( vitamin tabletleri, ampul, iletken kablo)

Sonuçlar : Suda eritilerek içilen vitamin tabletleri bir tek sağlığımıza faydalı değil ayrıca içinde depolanmış enerji sayesinde elektrik de üretebiliyoruz.Fakat üretilen enerji şuan ekonomik açıdan olumlu değil.

Kaynaklar : Gürdal, A. Çağlar, A. (2000) .FEN DENEYLERİ 5

Abdülkadir Özkan Ortaokulu
YENİ EMEK MAH.2594 SOK. NU:38 KEPEZ / ANTALYA
FİZİK – C VITAMINIM BUHARLA ELEKTRIK ÜRETTI
TOLGA GÖKALP EMRE ÖZTÜRK
FİLİZ ERYILMAZ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin