Fen Projesi – BAK ŞU SÜT İLE KARBONETIN İŞ BİRLİĞİNE

Projenin Adı: BAK ŞU SÜT İLE KARBONETIN İŞ BİRLİĞİNE

Projenin Amacı: Kimyasal yapıştırıcılar yerine doğal yapıştırıcı kullanmak.

Giriş: Projemde zararsız ve kolay elde edilebilen bir doğal yapıştırıcı üretmeyi amaçladım. Benim projemin diğerlerinden farkı zararsız olması ve kullanılan malzemesi. Yani çok rahatlıkla elde edilebilmesi. Öncelikle yapışma özelliğine sahip olan çeşitli maddeleri internet aracılığıyla araştırdım. Denemelerim sonucunda karbonat ve süt karışımının yapıştırmada büyük etkisi olduğunu gördüm. Yapıştırıcının zararını azaltmak için deneyler sonucu bir yapıştırıcı elde ettik.

Kullanılan Yöntem: Projem için basit bir deney tasarladım. Bu deneyimde süt,sirke,su,nar ve karbonat(kabartma tozu) kullandım. Deyimde çöktürme ve karıştırma yöntemlerini kullandım. Bir kaba sütü boşalttım. Ayrı bir kapta sirke suyu karıştırıp sütün üzerine ilave ettim. Bu karışımda ki kimyasal tepkimenin gerçekleşmesi ve çökelti oluşması için 2 saat bekledim. Karışımdan çökeltiyi süzme yöntemiyle ayırdım. Çökeltinin üzerine karbonatı ekleyip karıştırdım. Ardından yapıştırıcıma renk vermesi amacıyla karışıma nar suyu ilave ettim. Daha sonra bu karışımı alarak bir kağıda fotoğraf yapıştırdım. Ve belli bir süre sonra fotoğrafın kağıttan ayrılmayacak derecede yapıştığını gördüm.

Proje Bütçesi: 5 lira.

Sonuçlar,Sonuçların Değerlendirilmesi: Güzel kokulu, güzel renkli ve zararsız doğal bir yapıştırı elde ettik. Yapıştırıcımızı test ettik gerçekten de dayanıklı bir yapıştırıcı elde ettik.

ADIYAMAN BESNİ
Safyün Hatice Gölbaşı Ortaokulu
Pınarbaşı Mah.Hıra Cad.
KİMYA – BAK ŞU SÜT İLE KARBONETIN İŞ BİRLİĞİNE
SULTAN ÖZER
GÜLŞAH TÜRKMEN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri