Fen Projesi – ATEŞ MOTORU

Projenin Adı: Ateş Motoru

Projenin Amacı: Farklı bir yöntem kullanarak elektrik üretmek ve bunu doğa şartlarında da gerçekleştirebilmek.

GİRİŞ

Projemiz sınıfta bazı motor çeşitlerini incelerken Stirling motorundan yeni bir mekanizma yapacağımızı gördük.Stirling motoru sadece ısıtıcı yani ateş kaynağı ile çalışmaktadır.

Stirling motoru, sıcak hava motoru olarak da bilinir. Stirling motoru, yalıtılmış olarak bir miktar çalışma gazının (genellikle hava veya helyum, hidrojen gibi gazlar) ısıtılma ve soğutulma işleminin tekrar edilmesi ile çalışır. Gaz, gaz kanunları (basınç, sıcaklık ve hacimle ilgili olarak) ile tanımlanmış davranışları gösterir. Gaz ısıtıldığında, yalıtılmış bir alan içinde olduğundan, basıncı yükselir ve pistonu iterek güç üretir. Gaz soğutulduğunda basınç düşer ve bunun sonucunda piston dönüş de gazı tekrar sıkıştırmak için oluşan işin bir kısmını kullanır. Ortaya çıkan net iş çark üzerinde güç oluşturur.Ayrıca stirling motoru herhangi bir bakıma veya yakıta ihtiyaç olmamasıdır.Avantajlı olan bu motor sayesinde hayatımızın her yerinde fazla gürültü ve çevre kirliliği oluşturmamasıdır.

Yaptığımız çalışmada piston tarafından elde edilen güç çarkı dönderir ve çarkın dönmesiyle beraber altta makara ve ona bağlı dinamoyu döndererek elektriğe dönüştürmeyi amaçladık.

Kullanılan Yöntem:

Motorumuzu öncelikli olarak fotoğraflarda görüldüğü gibi yapmaya çalıştık.Burada yakıt kaynağı olarak küçük çapta deney yapacağımız için ispirto ocağı kullandık.Çalışmaya başlarken piston ve çarklar arasındaki düzeneğin çok iyi çalışmasına dikkat ettik.Oluşturduğumuz sisteme sürtünmeyi en aza indirgeyen makara kullanarak sürtünme kayıplarından dolayı oluşan enerji kaybını en aza indirgemeyi amaçladık.

Motoru oluşturan ana gövde kısmını ısıya dayanıklı deney tüpündennyaptık ve içindeki pistonun hareket etmesini daha net gözlemledik bu şekilde kayıplarımızı en aza indirgeyebildik.

Motoru çalıştırmada ispirto ocağını yaktık ama ilk hareketin bizim tarafımızdan verilmesi gerekiyordu.Çünkü piston çark üstünde bulunan ve krank mili gibi çalışan düzenekle hareketine süreklilik sağlanmıştır.Piston çarkı,çarkta başka bir çarkı döndürerek elde edilen hareket enerjisi dinamoya aktarılmıştır.Hareket enerjiside dinamoda elektrik enerjisine dönüştürülerek elektrik üretmeyi başardık.dinamonun ürettiği elektrik enerjisi 1 voltluk ampulün ışık vermesini sağladı.

Proje Bütçesi:

Tahta Blok: 5 tl

Piston, makara, çark, 2 adet kıskaç, ispirto ocağını ve 1 adet deney tüpünü laboratuvardan temin ettik.

Elektrik dinamosu: 1,5 voltluk 5 tl

Bağlantı kablosu: 20 cm 50 kuruş

Duy ve Ampul(1,5 volt):2,5 tl

Ağaç vidası ve çivi:1 tl

Toplam Maliyet:14 TL

Proje Çalışmasının Takvimi

05/11/2012 – 22/11/2012 – Literatür taraması yapıldı.

22/11/2012 ? 10/12/2012- Gerekli malzemelerin alınması ve projenin tasarısının oluşturulması ve projenin yapılması inşa edilmesi.

11/12/2012 ? 04/01/2013 ? projenin aksayan yönlerinin tamamlanması

07/01/2013- 22/01/2013 ? projenin tanıtımının ve raporun hazırlanması

23/01/2013 proje başvurusunun yapılması

Sonuçlar ve Sonuçların değerlendirilmesi:

Yaptığımız proje sonuç olarak doğaya en az zarar veren düzeyde bir motor olup herhangi bir yağlama veya bakıma ihtiyaç olmadan elektrik üretmeyi başardık.

Kaynaklar:

http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/stirling_motoru

http://www.cep-x.com/ansiklopedi/455214-stirling-motoru.html

Fatih Ortaokulu
Fethiye Mah.Ziyaret sk.
FİZİK – ATEŞ MOTORU
MAHMUTCAN SAVICI TERCAN TAŞ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri