Fen Projesi – ACELE ETME ECELE GİTME

Projenin adı: Acele etme,ecele gitme

Projenin amacı: Mikrodalga ışınlarının canlılar üzerine etkisini gözlemek

Giriş:Mikrodalga fırın modern mutfaklarda aşçılık işlerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu gereç vazgeçilmez bir mutfak eşyası konumuna gelmektedir. Mikrodalga fırın pek çokları için kolaylıkla eş anlamlıdır. Fakat hayatımıza hızlı bir şekilde giren mikro dalga fırınların bize getirdiği kolaylıklar yanında bazı zararlara da neden olabileceği de belirtilmektedir. Mikrodalga fırının zararları ve yararları bu teknolojiyi kullanmaya başlamadan önce dikkatle irdelenmesi gereken bir husustur.

Mikrodalga, fırın içindeki magnetron adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron 60 Hz?lik elektrik enerjisini mikrodalgaya dönüştürür. Üretilen mikrodalgalar foton olarak adlandırılan ışın tanecikleri halinde yayılır. Mikrodalga fotonları düşük düzeyde enerjiye sahiptir. Su gibi artı yüklü ve eksi yüklü uçları olan moleküller polar moleküller olarak adlandırılır. Üretilen mikrodalgalar besinlere ulaştığında besinde bulunan su molekülleri mikrodalga fotonlarının enerjisini soğurarak artı ve eksi uçları arasında titreşmeye başlarlar. Bu titreşmeler sonucu etraflarındaki moleküller ile oluşan sürtünmeden dolayı açığa çıkan ısı besinlerin pişmesini sağlar. Bu nedenle içinde daha çok su molekülü taşıyan besinler daha çabuk pişer.

Ruslar tarafından tespit edilmiş bir `?mikro dalga hastalığı?? vardır. 1950?li yıllarda Ruslar radarın geliştirilmesi çalışmalarında mikro dalgalara maruz kalmış binlerce işçi üzerinde yaptıkları araştırmada bu kişilerde çok ciddi sağlık sorunları olduğunu tespit etmişler ve bu nedenle mikro dalga kullanımı için kesin kısıtlamalar getirmişlerdir. Buna göre işçiler

1991 yılında İsviçre de Dr. Hans Ulrich Hertel ile Lozan Üniversitesinden bir profesörün birlikte yaptıkları araştırmada mikrodalgada ısıtılmış besin ile beslenen gönüllülerin kanlarında değişimler yaratmıştır. Hemoglobin seviyeleri düşmüş ve toplam beyaz hücreler ile kolesterol seviyeleri yükselmiştir. Buna karşılık lenfositler düşmüştür.

Bu araştırmalar sonucunda mikrodalganın canlılar üzerine etkisini araştırabilmek için mikrodalgada bekletilmiş toprakta ve normal toprakta yetiştirmek üzere iki adet deney düzeneği kurmaya karar verildi.Eşit şartlarda iki adet bitki temin edilerek birisini mikrodalgada on gün süre ile bekleterek hazırladığımız toprağa; diğerini ise normal toprağa ekerek gelişmeler gözlendi.Çalışma bu alanda bu şekilde ilk olarak denenmektedir.

Kullanılan Yontem: Bilimsel işlem basamaklarından; kontrollü deney ,gözlem yapma,verileri toplama,ölçüm yapma,karşılaştırma gibi yöntemler kullanıldı.Eşit şartlarda iki adet deney düzeneği kuruldu. Kontrollü deney düzeneğimizde bağımlı değişkenler; su,ışık,ısı ve havadır.Bağımsız değişken ise topraktır. Kontrol değişkeni ise bitkinin büyümesidir.

Başlangıçta boy ,kök ve yaprak uzunlukları aynı olan iki adet bitki alındı.Bitkilerden biri mikrodalgada bekletilen toprağa ekildi.Diğeri ise normal toprağa ekildi. Mikrodalgada ısıtılan toprak bir hafta süre ile her gün 10 dakika mikrodalgada ısıtılarak hazırlandı. Her iki bitki için de saksı, ısı,su,hava ve ışık gibi faktörlerin eşit olması sağlandı.Bir ay süre bitkilerdeki gelişmeler kaydedildi.

Başlangıçta boy uzunluğu 30 cm ,kök uzunluğu 5 cm ve yaprak genişliği 8 cm olan bitkilerde bir ay sonra şu sonuçlar gözlendi:Normal toprakta yetişen bitkinin boy uzunluğu 32 cm,kök uzunluğu 6 cm ve yaprak genişliği 9 cm olarak kaydedildi.Mikrodalgada bekletilen toprakta yetişen bitkinin ise boy uzunluğu 24 cm,kök uzunluğu 3 cm v yaprak uzunluğu 5 cm olarak kaydedildi.

Projenin bütçesi: Eldeki imkanlarla yapılmıştır. Hiçbir maliyet harcanmamıştır.

Çalışma takvimi:01 Kasım-10 Kasım kaynak tarama

11Kasım-21Kasım toprağın mikrodalgada bekletilmesi

22Kasım-20Aralık deneyin uygulanması

21Aralık-1Ocak deney sonuçlarının değerlendirilmesi

Projenin sonucu : Projenin sonucunda normal toprakta yetişen bitkinin gelişimi ile mikrodalgada yetiştirilen topraktaki bitkinin gelişimi arasında farklar gözlenmiştir.Mikrodalgada bekletilen toprakta yetişen bitkinin boy ,kök ve yaprak gelişimlerinin ilerlemediği,aksine gerildiği gözlenirken;normal toprakta yetişen bitkinin gelişimini ilerlediği gözlendi.

Projenin değrlenedirilmesi: Ülkemizde mikrodalganın kullanımı oldukça yaygın.Ancak zararları ile ilgili ciddi araştırmalar yapılmamaktadır.Bu deney mikro dalganın zararını ıspatlamaktadır.

Kaynak taraması:

www.gıdabilimi.com/forum/43-makaleler/1886-mikrodalga-frn-kullanmak

www.biltek.tubitak.govtr/teknotezgah

www.caginpolisi.com.tr/12/9-10htm

http://sufizmveinsan.com/araştırmak/mikrodalga.html

http//tr.wikipedia.orgg/wiki/mikrodalga

İSTANBUL SİLİVRİ
Sevim Avni Çoğal Ortaokulu
YENİ MAHALLE SAİD GİRGİN CADDESİ NO:20
FİZİK – ACELE ETME ECELE GİTME
HAMİDE NUR KARA
MÜNEVVER ODABAŞI

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri