Fen Eğitiminde Kullanılan Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları

arttırılmış gerçeklik
Emine Büşra Yıldız

Fen Eğitiminde Kullanılan Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları

  • Bu hususta kullanılan arttırılmış gerçeklik uygulamaları şunlardır;
    • Space Craft 3D
    • Anotomy 4D

Bu yazımızda arttırılmış gerçeklik uygulamalarının içeriğinden bahsedilecektir. Bunlardan ilki olan SPACECRAFT 3D’nin kullanım amacından başlayalım.

  • SPACE CRAFT 3D

    Space Craft 3D adlı uygulama NASA altında faaliyet gösteren bir laboratuvar tarafından geliştirilmiş. Bu uygulama NASA’ nın bugüne kadar geliştirdiği uzay araçlarını 3D animasyon olarak yakından tanıma fırsatı vermiş olup bir arttırılmış gerçeklik uygulaması sağlamıştır.
Bu uygulama Android veya App Store üzerinden indirilmektedir. Bu uygulamadan birçok alan yararlanmaktadır. Bu alanlardan biri de eğitimdir. Özellikle son yıllarda eğitimde arttırılmış gerçeklik uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Space Craft 3D de bunlardan biridir. Fen ve Teknoloji derslerinde öğrencilere uzay ile ilgili daha somut örnekler vererek hem derse karşı motivasyonunu artıracak hem de daha iyi öğrenmesini sağlayacak bir uygulamadır.

 

 

  • ANOTOMY 4D

4D Anatomi izleyiciler anlamak ve benzeri görülmemiş kolaylık, hız ve derinlik ile karmaşık bilgileri ile etkileşim sağlar. Görsel çarpıcı ve tamamen interaktif, artırılmış gerçeklik 21. yüzyıl eğitim için mükemmel bir araçtır.
4D Anatomi basit kullanımlı 3 boyutlu bir öğrenme ortamı aracılığıyla insan vücudunu canlandırır. Mükemmel bir sınıfta ya da zaman içinde kullanım için. Herhangi bir materyale ihtiyaç kalmadan da sınıf ortamında öğrencilere detaylı incelemesi için imkan sağlamış olunur.

  • 4D Anatomy Nasıl Kullanılır:

1) Apple App Store’dan 4D Anatomi App indirin.
2) Uygulamaya, cihaz üzerine indirildikten sonra, açmak için uygulamaya dokunun.
3) Air Print kullanarak baskı Hedef sol üst köşesinde yer dokunun “Seçenekler” Tap “Yazdır” “Yazıcı Seç” dokunun. En yakın yazıcıyı seçin
yazdırılacak kopya sayısını seçin. Basın “Yazdır”
4) Yeterli aydınlatma ile düz bir yüzeyde hedef denenebilir.
5) Hedef cihazı işaret ve model doldurmak gerekir
6) Model değiştirme dokunun üst sol köşesinde “Seçenekler” dokunun. “Erkek” ya da         “Kadın” cinsiyetler geçmek için sekmesi “seçenekleri” kapatmak için “Kapat” dokunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × 2 =