Fen Bilimleri Projesi – PILIN DOĞAL OLSUN HAYATIN TEMIZ OLSUN

Projenin adı: Pilin Doğal Olsun Hayatın Temiz Olsun

Projenin amacı: Yeşil bitkilerin enerjilerinden yararlanarak çevreyi kirletmeyen çevre dostu üreteç yapmak.

Projenin hedefi:

Yeşil bitkilerin(maydanoz, ıspanak, marol) eldesinden geri dönüşümlü biyopil yapılması.Çevreyi kirleten kimyasal bazlı pillerin yerine alternatif çevreye zarar vermeyen pil yapılması.

Gerçekleştirilen faaliyetler: Projenin konusu ve hipotezler belirlendi. Literatür taraması yapıldı. Deney düzeneği hazırlanarak(3ayrı kavanoz içerisinde 500ml Etil alkol-500 gr Maydanoz, 500ml Etil alkol-500 gr Ispanak, 500ml Etil alkol-500 gr Marol) bir gün boyunca bekletildi. Daha sonra her kavanozdan 50ml(maydanoz, ıspanak, marol) -100ml(maydanoz, ıspanak, marol) sıvı özütleri alınarak ayrı ayrı ölçümler yapıldı. Daha sonra özütler 150ml(maydanoz, ıspanak, marol) -300ml(maydanoz, ıspanak, marol) olarak karıştırıldı. Alınan veriler tablo haline getirildi.

Keithley 485 PicoAmmeter cihazı ile Laboratuar ortamında yapılan ölçüm değerleri: Resim ekle bölümüne kaydedilmiştir.

Ulaşılan sonuç: 1. Bitkilerden alınan özütlerin ışığı soğurması sonucu elektronların hareketi sağlanmıştır.

2. Elektronların hareketi bakır ve çinko elektrotlar arasında potansiyel farkın oluşmasını sağladı.

Proje takvimi:

05.11.2012-12.11.2012: Belirlenen konunun yapılabilirliğinin araştırılması

12.11.2012-14.11.2012: Gerekli malzemelerin temini

15.11.2012: Bitkilerin bir gün boyunca etil alkol içerisinde bekletilmesi

16.11.2012: Düzeneğin oluşturulması ve ölçüm sonuçlarının alınması

16.11.2012-30.11.2012: Proje raporunun oluşturulması

Bütçe:

3 adet cam kap: 3 lira

500gr ıspanak: 1 lira

500gr marol: 1 lira

500 gr maydanoz: 1 lira

1 rulo alüminyum folyo: 3 lira

Toplam: 9 lira

Destek Alınan Kişi ve Kurum:

Erhan DAMLA; Büyükçekmece Çınar Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni

Doç. Dr. Mustafa OKUTAN; Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü

Sonuçların değerlendirilmesi: 250 yıllık gelişiminden beri piller en pahalı enerji kaynakları arasında yer almaktadır, ayrıca bünyesinde çok pahalı ürünler hatta bazen riskli kimyasallar(cıva, kurşun, nikel gibi ağır metaller) bulundurmaktadır. Bu yüzden günümüzde kimyasal madde içeriği olduğu için insan metabolizmasını etkilemekte ölümcül sebeplere neden olmaktadır. Piller yutulduğunda tehlikeli ve ölümcül olabilirler. Artık çoğu bölgelerde kullanılmış pillerdeki toksit maddelerin geri kazanımı için (geri dönüşüm) merkezleri kurulmuştur. Çevreye atılan atık piller çevre kirliliğine sebep olduğu gibi güneş ısısının etkisiyle patlama olasılığı kaçınılmaz olduğu için patlama sonucu içindeki kimyasal maddelerin dışarı çıkması sonucu insan sağlığı için risk taşımaktadır. Yaptığımız bu projemizle çevreden alınan ve kullanıldıktan sonra tekrar çevreye bırakılarak pillerin çevreye vermiş oldukları zararların en aza indirebileceğimizi ispatlamaya çalıştık.

Kullanılan yöntem ve teknikler:

Hipotez, araştırma, buluş yoluyla öğrenme(deney) ve gözlem

İlgili kaynaklar:

6. Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Kitabı sayfa:18, sayfa:48, sayfa:131 MEB. Devlet Kitapları İkinci Baskı Ada Matbaacılık-Ankara, 2012· tr.wikipedia.org/wiki/Pil_geri_dönüşümühttp://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/237319-pil-hakkinda-genis-bilgi-verir-misiniz.html#ixzz2BXaK5Klq

Projenin özeti: Farklı tipte(maydanoz, ıspanak, marol) yaprak çeşitleri toplandı. Maydanoz, ıspanak ve marol küçük parçalara ayrıldı. Küçük parçalara bölünen bitkilerimiz ışık almayan bir kap içinde bir gün süreyle etil alkol ile birlikte bekletildi. Bitkilerde klorofillerin etil alkole geçişi sağlanıp ayrı ayrı özütler elde edildi. Özütleri alınan sıvılar etrafları alüminyum folyo ile kaplanmış 50ml ve 100ml?lik kaplara boşaltıldı. Kapların içindeki özütlere bakır ve çinko elektrotlar sabit tutularak mili ampermetredeki değişimler ayrı ayrı ölçüldü. Aynı işlemler ışığın rengi ve şiddeti değiştirilerek ortaya çıkan değişimler ölçüldü. Akımdaki değişim 0-1A(amper) aralığında ölçüldü. Fakat ışığın rengi ve şiddeti değiştiğinde okunan değerler arasındaki farklar ölçülemedi. Ayrıca güneşli bir günde akımdaki değişim gözlemlenmiştir.

BÜYÜKÇEKMECE ÖZEL ÇINAR ORTAOKULU
19 MAYIS MAH. BÜLENT ECEVİT CAD. NO:32 BÜYÜKÇEKMECE/İSTANBUL
FİZİK – PILIN DOĞAL OLSUN HAYATIN TEMIZ OLSUN
YUSUF TOY MEHMET EREN ERKEN
ERHAN DAMLA

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin