Fen Bilimleri Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar Uşak Üniversitesi

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde 22 Nisan 2011 tarihinde Fen Bilimleri Enstitüsü ve Fen ve Teknoloji Kulübü tarafından “Fen Bilimleri Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar” adlı konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hamza Yılmaz fen bilimleri eğitiminde kullanılan yeni yaklaşımları anlattı.

Formal eğitim sistemimizin çok eski olmadığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Yılmaz formal eğitimde ‘yüz yüze bilişme’ imkanının sınırlı olduğunu belirtti. Fen eğitimindeki bazı yeni yaklaşımlardan örnekler veren Prof. Dr. Hamza Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Yapılandırıcı Yaklaşım, Bilişsel Yaklaşım ve Davranışçılık Yaklaşımı gibi yaklaşımlar eğitimde daha iyi öğrenme şeklini belirlemekte bize yardımcı olabilir. Öğrenme sürecine katkı sağlayan her yaklaşım dikkatle incelenmelidir”

Eğitimde öğrenciyi tanımanın çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yılmaz “öğrenme, ölçülebilir, gidiş seyri takip edilebilir bir süreçtir” dedi.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Saim Savaş Prof. Dr. Hamza Yılmaz’a üniversitemiz şiltini verdi.