FEN BİLGİSİ AKTİF DENEY YARIŞMASI

FEN BİLGİSİ AKTİF DENEY YARIŞMASI

İLKÖĞRETİM OKULLAR ARASI FEN BİLGİSİ AKTİF DENEY YARIŞMASI ÖNKOŞULLARI

1. Ülkemizde Fen ve Teknoloji eğitimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel çalışmalara yöneltmek ve onların “GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI” olarak yetişmelerini, buluş yapmanın temeli olan deneysel çalışmalara ilgilerini arttırmak amacıyla İstanbul’daki İlköğretim Okulları arasında AKTİF DENEY YARIŞMASI düzenlenmiştir.
2. Yarışmaya İstanbul’daki tüm ilköğretim okullarının 6. ve 7. sınıf öğrencileri katılabilecektir.
3. Yapılması istenecek deneyler Fen ve Teknoloji dersi konularından olacaktır.
4. Yarışmaya her okul 6. ve/veya 7. sınıftan bir takımla katılabilir. Her takım en az iki en fazla üç öğrenciden oluşabilir.
5. Değerlendirme, kurulacak akademik bir komisyon tarafından yapılacaktır.
6. Yapılacak deneyler müfredat programı çerçevesinde okulumuz Fen Bölümü öğretmenlerince belirlenecektir. Öğrenciler yapacakları deneyleri yarışma günü öğreneceklerdir.
7. Deneylerde, amacı anlama, yöntem ve tekniğe karar verebilme, uygulayabilme, süre (zamanlama), sonuç, etkili rapor yazabilme gibi değerlendirme kriterlerimiz olacaktır.
8. Öğrenciler yarışma sırasında yanlarında getirdikleri laboratuvar önlüklerini giyeceklerdir.
9. Yarışma başvuru formlarının en geç 18 Mart cuma gününe kadar kurumumuza ulaşması gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
10. Yarışma sonuçlarına göre her seviyede birincilik, ikincilik, üçüncülük, teşvik ödülü ve katılan herkese sertifika ve ağaç fidanı verilecektir. Ayrıca okul müdürlüklerine anı olmak üzere plaket verilecektir.
11. Yarışma günü öğle yemeği ihtiyacı kurumumuzca karşılanacaktır.

Son Başvuru Tarihi : 18 Mart 2011 (Cuma)
Yarışma Günü : 16 Nisan 2011 (Cumartesi)
Yarışma Saati : 9:30-14:30
Ödül Töreni Tarihi : 16 Nisan 2011 (Cumartesi)