Felsefe Dedektifleri “Mehmet Akif ERSOY” ve “İsitiklal Marşı” Yılı Kapsamında Yahya AKENGİN” ile buluştu

Felsefe Dedektifleri “Mehmet Akif ERSOY” ve “İsitiklal Marşı” Yılı Kapsamında Yahya AKENGİN” ile buluştu.

2011 yılı, “Vatan Şairi” ya da “Millî Şair” unvanıyla anılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Marşı olan “İstiklâl Marşı”nın güftegârı olan Mehmet Akif ERSOY’un ölümünün 75.yılı, ulusal marşımız olan İstiklâl Marşı’nın kabulünün de 90.yılı olması nedeniyle “Mehmet Akif Ersoy Yılı” olarak kabul edilmiştir.

Ulusal bağlarımızı kuvvetlendiren, milli duygularımızı coşturan İstiklal Marşımız, vatan sevgimizi, sahip olduğumuz değerleri, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

12 Mart tarihi “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” diy

en Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşımızı, kadın-erkek, genç-yaşlı bütün halkımızın katıldığı işgale karşı direniş ve bağımsızlık destanını ölümsüzleştiren İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümüdür. 12 Mart tarihi, “İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” olarak kabul edilmiştir.

mae min

e-Twinning tabanlı yürütülen Felsefe Dedektifleri olarak  yılın ilk etkinliğini İstiklal Marşı’nın yazarı, büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u anarak gerçekleştirmek istedik. Anadolu’nun dört bir yanında devam eden Milli Mücadele’nin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ve aynı zamanda o büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran bu eşsiz eseri ve Şairini daha iyi anlamak için saygıdeğer “Yahya AKENGİN” ile buluştuk.

11 min etw min1logofd