FASULYELERİN GÖZLEMİ

MALZEMELER:

Fasulye tohumu, toprak, süt, yumurta suyu, meyve suyu, 3 adet pet bardak

1. gün: Bugün kuru fasulyeyi diktim ve diğer günler sırayla onları süt, yumurta suyu, meyve suyu ile besleyeceğim. Bu gün pet bardaklara aynı hacimde toprak koyarak diktim. Üzerine tek tek ne ile besleyeceğimi yazdım.

2. gün: Bugün süt ile beslediğim kuru fasulyeye süt, yumurta ile beslediğim kuru fasulyeye yumurta suyu, meyve suyu ile beslediğim kuru fasulyeye meyve suyu verdim.

3. gün: Bugün de fasulyelerime süt, yumurta suyu, meyve suyu verdim.

4. gün: Artık topraklar hafif hafif yumuşamaya başladı. Bundan sonra aralıklı aralıklı süt, yumurta suyu, meyve suyunu veriyorum.

5. gün: Bugün süt ile beslediğim fasulye biraz küflenmiş gibi duruyordu ve toprak biraz nemliydi.

6. gün: Bugün fasulyelerin kabukları yavaş yavaş çıkmaya başladı.

7. gün: Yapmış olduğum deneydeki gözlemlerime göre fasulyeler hala çıkmadı. Normalde su ile beslenen fasulyenin çıkmış olması gerekiyordu.

8. gün: Yine diğer günler yaptığım gibi bugün de aynı şekilde fasulyelere süt, yumurta suyu, meyve suyu verdim.

9. gün: Bugün de yine süt, meyve suyu, yumurta suyu döktüm ve meyve suyu ile beslediğim fasulyenin toprağı sertleşmeye ve kurumaya başladı.

10. gün: Süt ile beslediğim fasulye iyice kokmaya başlamıştı ve fasulye yavaş yavaş toprağın altına doğru iniyordu.

11. gün: Şimdi normal fasulye yani su ile beslenmiş fasulyenin çoktan çıkıp yeşermesi gerekiyordu. Ama benim yapmış olduğum gözlemde fasulyeler çıkmadı. Sadece süt ile yamış olduğum fasulyenin kökleri biraz biraz çıkmaya başladı.

12. gün: Diğer günlerde yaptığım gibi bu gün de fasulyelerimi besledim.

13. gün: Meyve suyu ve yumurta suyu ile beslediğim fasulyeler sonuç vermedi ama süt ile beslediğim faulyenin bir cm olmasına çok az kaldı.

14. gün: Fasulyelerimin bugün de besledim ve bugün süt ile beslediğim fasulye 1cm olmuş.

15. gün: Gözlemlerimin sonucunda meyve suyu ve yumurta suyu ile beslediğim fasulyeler çıkmadı. Süt ile beslediğim fasulye ise1 cmoldu.

ANTALYA KAŞ Merkez Ortaokulu KAŞ MERKEZ ORTAOKULU BİYOLOJİ 2012036247 FASULYELERİN GÖZLEMİ EDANUR ÇİL SEVİM KILINÇARSLAN

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri