FARELER ÖLMESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: YAKALANAN FARELERİ ÖLDÜRMEDEN DOĞAYA SALMAK

PROJE HEDEFİ: * DOĞAL DENGEYİ KORUMAK *FARELERİ ÖLDÜREREK YAKALAYAN YÖNTEMLERE SON VERMEK * ÜRETİM YAPIP BU ÜRÜNDEN PARA KAZANMAK *HAYVANLARI KORUMAK *FARELERİ ÖLDÜREN İLKEL YÖNTEMLERE SON VERMEK

PROJE ÖZETİ: Kutunun üzerine fındık motoru koyduk.Fındık motorunun alt kısma koyduğumuz pil ile çalışan sistem sayesinde çalıştırdık.Sistemizde fare kutunun içine girip yemeğe yaklastıgında alttaki iletken madde akımın iletilmesini sağlıyor ve fındık motorumuz çalısıyor.Fındık motoruna bağladımız ip sayesinde ip kapımızı kapatarak fare içerde kalıyor.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Proje`yi yapmadan önce farelerin doğadaki yaşamını özelliklerini internetten araştırma yaparak öğrendik. Farelerinde doğada olması gereken canlılar olduğunu anladık.Farelerin sayısının azaldığı zaman doğanın doğal dengesinin bozulacağını fark ettik.Bu canlıların çok sayıda ölmesinin besin zincirini bozacağını düşündük. Bu yüzden bu projeyi yapmaya karar verdik. Projeyi yaparken danışman öğretmenimizden ve okulumuzun teknisyeninden yardım aldık. Projede kullandığımız malzemeler: Pil,iletken kablo,fındık motor,karton,iplik,vida.Projede kullandığımız malzemeleri okulumuzdan temin ettik. Projemizde kartondan yaptığımız kutumuzun üzerine fındık motor koyduk,fındık motora ip bağladıkve ipimizin diğer ucunu kapıya bağladık.Kutumuzun alt kısmına da sivic sistemi kurduk fare kutuya girdiğinde iletken parça sisteme dokunuyor ve akım devreyi tamamladığı için pil fındık motora bağlanan kapıyı hızlı bir şekilde kapanmasını sağlıyor. Bu sayede fare ölmeden kutunun içinde kalıyor ve fare ölmeden doğaya salıyoruz. Sonuç olarak fareyi öldürerek yakalayan ilkel yöntemlere son verdiğimizi düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin