Fakir Baykurt Öykü Yarışması “Herkesin bir öyküsü vardır”

Fakir Baykurt
Fakir Baykurt Öykü Yarışması

SARIYER BELEDİYESİ FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI
TEKNİK ŞARTNAMESİ

“Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ve edebiyatın bütünleştirici etkisi ile halkımızın okuma-yazmaya olan ilgisini artırmak amacıyla 2023 yılında “Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması” düzenlenmiştir.

YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI:
1- 1. Kategori: Ortaokul (10-14 yaş)
Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

2. Kategori: Lise (15-19 yaş)
Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

3. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 1 (Ortaokul – Lise öğrencisi olmayan, 18 yaş üzeri)
Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

4. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 2 (01.01.2022-10.02.2023) tarihleri arasında yayımlanmış olan bir öykü kitabıyla katılabilirler)
2- Yarışmacı; bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini küçük zarfa koyacaktır. Küçük zarfın içinde bulunan özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın üzerine sadece yarışma kategorisi yazılacaktır. Adresi ya da yaş gurubu belirtilmeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Öykülerde, öykü yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Yarışmaya katılacak öyküler ve özgeçmiş; 12 punto ile Times New Roman karakterinde A4 kâğıda yazılacaktır. Öyküler (4 nüsha olarak) ve küçük zarf, büyük zarfın içine konarak tek zarf halinde teslim edilecektir.

3- Öykü konusu serbesttir.

4- Öykülerin uzunluğu 1,5 satır aralığında 5 (A 4) sayfayı geçmeyecek boyutta olacaktır.

5- 4. Kategoride (yarışmaya öykü kitabı ile) katılacak olan yarışmacılar 4 adet öykü kitabı ile yarışmaya başvuracaktır. 4 adet öykü kitabı, 1A4 kağıdını aşmayan özgeçmişi ve nüfus cüzdan fotokopisiyle birlikte büyük zarf içine konarak teslim edilecektir.

6- Önceki yıllarda düzenlenmiş öykü yarışmalarımızda eserleri dereceye girenler bu yıl yapılacak öykü yarışmasına aynı kategoride katılamaz.

7- Yayımlanmış öykü kitabı olan katılımcılar; birinci, ikinci ve üçüncü kategorideyarışmaya katılamazlar.

8- Yarışmaya gönderilen öyküler ve öykü kitapları iade edilmeyecektir.

9- Birden fazla kişi tarafından yazılmış ortaklaşa öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

10- Sarıyer Belediyesi yarışmaya katılan eserlerin bedelsiz olarak basım, reklam, tanıtım, her türlü dijital, görsel, yazılı alanlarda yayımlama, yayma, kopyalama, çoğaltma, hakkına sahiptir.

11- Yarışmada ortaokul, lise, yetişkin kategorilerinde ilk üçe giren öykülere ödül verilecektir. Ayrıca bu kategorilerde mansiyon ödülü verilecektir.

12- Dördüncü kategoride “Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü” verilecektir.

13- Sonuçların açıklanmasının ardından dereceye giren öykülerin, 2023 Fakir Baykurt Öykü Kitabı basımı için Word dosyası halinde [email protected] adresine gönderilmesi istenecektir.

14 -Seçici Kurul üyeleri yapacakları değerlendirmede bütün kategorilerdeki dereceleri iki katılımcı arasında paylaştırabilir. Bu durumda kategorinin belirlenen ödülü dereceye girenler arasında eşit olarak paylaştırılır.

15- Yarışmaya gönderilen öykülerin bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığı, alıntı, kopya ya da başkasına ait olduğunun tespit edilmesi durumunda söz konusu öyküler yarışma dışı bırakılacak olup hukuki sorumluluğu da yarışmacıya ait olacaktır.

16- Yarışmaya son başvuru tarihi 10 Şubat 2023 olup son başvuru tarihinden sonra ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Postadaki gecikmeler ya da teknik aksaklıklar nedeniyle zamanında ulaşmayan başvurulardan Sarıyer Belediyesi sorumlu değildir.

17- Öyküler Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi No:2 Maslak-SARIYER/İSTANBULadresine elden, APS, Kargo ve kurye ile teslim edilir.

18- Yarışmaya gönderilen ve ödül kazanan eserlerin Sarıyer Belediye Başkanlığınca talep edilen her türlü evrağın posta (PTT) veya kargo ücreti katılımcıya aittir.

19- 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında;
sariyer.bel.tr/lcerik/kvkk-ve-bilgi-guvenligi/1371 linkinde bulunan K.V.K.K. Aydınlatma Metni ve Gizlilik Taahhütnamesinin çıktılarının alınıp gerekli bilgilerinin doldurulup, imzalanarak istenilen evraklarla birlikte gönderilmesi zorunludur. Bu formlar gönderilmediği takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

20- Yarışma sonuçları 26 Mayıs 2023 tarihinde sariyer.bel.tr sitesinde yayınlanacaktır.

21- Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir.

22- Yarışmaya öykü gönderen yarışmacılar bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ
1. ve 2. Kategori Seçici Kurul Üyeleri:
GönülSimpson, Sezin Mavioğlu, Murat Gürbüz 3. ve 4. Kategori Seçici Kurul Üyeleri:
Hülya Soyşekerci, Halil Genç, Kadir Yüksel

ÖDÜLLER:
Yarışmada dereceye girecek öykü sahiplerine şu ödüller verilecektir:
1. KATEGORİ BİRİNCİYE: 2000 TL İKİNCİYE: 1500 TL ÜÇÜNCÜYE: 1000 TL MANSİYON: 750 TL
2. KATEGORİ
BİRİNCİYE: 3000 TL İKİNCİYE: 2000 TL ÜÇÜNCÜYE: 1500 TL MANSİYONHOOOTL
3. KATEGORİ
BİRİNCİYE: 5000 TL İKİNCİYE: 3000 TL ÜÇÜNCÜYE: 2000 TL MANSİYONHOOOTL
4. KATEGORİ
Fakir BAYKURT Öykü Kitabı Ödülü: 6000 TL

YARIŞMA TAKVİMİ
SON BAŞVURU: 10 Şubat 2023

SONUÇLARIN İLANI: 26 Mayıs 2023

İLETİŞİM Çağrı Merkezi: 4441722/ Özcan AYDIN Dahili: 3313 E- Posta: [email protected] Web: www.sariyer.bel.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

8 − 1 =