FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması

FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması Şartnamesi

AMAÇ: Uluslararası Havacılık Federasyonuna (FAI) üye ülkelerin çocuklarının havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak, özellikle hava sporları ile havacılık ve uzay çalışmalarının tanıtımını yapmaktır.

KONU: Bu yıl Katılımcılardan “Gelecekte Uçuş” konulu eserler yaratmaları istenmektedir. Genç ressamlarımıza ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz açıklayıcı metin aşağıdadır.

“Gelecekte Uçuş”
Hiç uçmayı ya da kağıt uçak yapmayı hayal ettiniz mi? Eğer cevabınız “evet” ise bugünkü havacılık dünyasını yaratan insanların izinden geldiniz demektir. Kağıt üzerine yazılan fikirlerin tarih boyunca kağıt, ahşap ya da kumaştan üretilmiş hava araçlarını yarattı. Bu araçlar ise cesur havacılar tarafından test edilip geliştirilerek bugün bildiğimiz gerçek uçaklar, planörler, sıcak hava balonlarına dönüştü. Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki uçak tasarımcıları, fikirlerini bilgisayarda planlamak ve test etmek için birlikte çalışıyorlar. Tasarımlar şekillendikçe, mühendisler ve üreticiler bugünkü hava araçlarının ihtiyaçlarını karşılamak için en yeni kompozit ve diğer malzemeleri , daha hafif ve çok yönlü hale getiriyorlar. İlk uçaklar yavaş ve tembeldi. Bugünkü uçaklar ise ses duvarını bile geçiyorlar. Sıcak hava balonları şehirlerin üzerinde ağır ağır seyrederken artık dünya etrafında dolaşabiliyor. Model uçaklar artık uzaktan kumanda edilebilen, uzun uçuşlar yapabilen her şekilde ve boyutta dronlara dönüştü. Ahşap ve kumaştan yapılan planörler, daha hafif ve daha sofistike hale gelerek daha uzun uçma ve daha yükseğe tırmanma kabiliyeti kazandı.

Her nesil geçmişin bilgisine dayalı yeni teknolojileri ve fikirleri harmanlayarak uçuş tutkusunu geliştirir. Geleceğin havacılığını hangi yenilikler ve fikirler şekillendirecek? Geleceğin havacılığı aslında bugün yamaçparaşütlerin, yelkenkanatcıların, paraşütçülerin, astronotların, drone pilotlarının ve siz çocukların hayalidir. Kendi hayal gücünüzü kağıda dökmenin tam sırası. En sevdiğiniz resim malzemelerini alın ve “Gelecekte Uçuş”u anlatın. Bize insanların gelecekte nasıl ve ne ile uçacaklarını gösterin.
Uçuş tutkunuzu takip edin!

YAŞ GRUPLARI: Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır.
1. Grup 6-9 yaş arası (1 Ocak 2008 ve 31 Aralık 2011 arasında doğanlar)
2. Grup 10-13 yaş arası (1 Ocak 2004 ve 31 Aralık 2007 arasında doğanlar)
3. Grup 14-17 yaş arası (1 Ocak 2000 ve 31 Aralık 2003 arasında doğanlar)

SÜRE: Resimler okullar tarafından toplu olarak ya da öğrenciler tarafından Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, Basın Yayın ve Tanıtım Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33, 06100 Opera/ANKARA adresine gönderilecektir. Resimler aynı adrese elden de teslim edilebilir.

Eserlerin son teslim tarihi 09 MART 2018’dır.

YARIŞMA KURALLARI:
• Resimler mutlaka el ile yapılmış olacaktır (fiziki engelli çocuklarca ayak veya ağız ile).

• Resimler A3 (29,7 x 42 cm) ebadında ve paspartusuz olacaktır (çerçevelenmeyecek ve süslenmeyecektir).

• Kullanılacak malzemeler : Suluboya, akrilik boya, yağlı boya, silinmez (çıkmaz) ince/kalın keçeli kalemler, yumuşak tükenmez kalem, pastel boya çeşitleri, çini mürekkebi

• Eserin arka yüzüne aşağıda verilen form doldurularak yapıştırılacaktır. Resmin ön yüzüne kesinlikle hiçbir bilgi yazılmayacaktır.

• Yarışmaya gönderilen eserler geri verilemez. Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakkı eser sahine aittir. Eser sahibinin izniyle Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu ( FAI ) tarafından basım, yayım ve paylaşımı yapılabilir.

ÖDÜLLER: Türk Hava Kurumu’nun oluşturduğu jüri tarafından her yaş grubundan derecelendirme olmaksızın en iyi 3 ( üç )  eser belirlenir ve bu eserler FAI ‘ye gönderilir. Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun oluşturacağı seçici kuurl da; her yaş grubundan  dünya birincisi, ikincisi ve üçüncüsünü belirler. Derece alanlara FAI tarafından altın – gümüş ve bronz madalya verilir. Türk Hava Kurumu da FAI’nin yaptığı değerlendirme sonucu, dereceye giren Türk öğrencilere çeşitli ödüller vermektedir. Ayrıca dereceye giren eser sahiplerinin öğretmenleri/çalıştırıcıları da ödüllendirilecektir. Yarışma sonuçları, ödül kazanan öğrenci ve çalıştırıcılarına ayrıca duyurulur ve ödülleri THK Genel Başkanlığının belirleyeceği yer ve zamanda düzenlenecek bir törenle verilir.
FAI tarafından bundan önceki yıllarda düzenlenen resim yarışmalarında Türkiye: 8 Dünya Birinciliği, 8 Dünya İkinciliği, 16 Dünya Üçüncülüğü ve 3 Özel Ödül kazanmıştır.

Yarışmacı Bilgi Formu İndir