F VARMIŞ Q DA VARMIŞ

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

Okulun Adı:
Kalehisar Şehit Ali Kantemir
İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Merve GÖKKUŞ
Danışman Öğretmen:
Fırat ARSLAN

PROJE AMACI:
TEKNOLOJI ÇAĞININ VAZGEÇILMEZI OLAN BILGISAYARLARIN KLAVYESINDEKI DIL PROBLEMINI ÇÖZMEK. Q KLAVYEYE ALIŞMIŞ BIRISININ F KLAVYEYI KULLANMASINDAKI ZORLUĞUN PRATIK VE EKONOMIK OLARAK ORTADAN KALDIRMAKTIR.İLGİ ÇEKİCİ LEVHA LAR TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
KLAVYE DE FLASH KARTIN ÇALIŞMA PRENSIBI KULLANILARAK F KLAVYEYI Q YA DA Q KLAVYEYI F KLAVYEYE ÇEVIRMEK. KLAVENIN AÇISINI DEĞISTIREREK Q YADA F YAPABİLME.KARAYOLLARINDA, HASTANELERDE VB. YERLERDE IŞIĞIN KIRILMASIYLA İLGİ ÇEKİCİ VE TASARRUFLU LEVHALAR HAZIRLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
KLAVYEYİ FLASH KARTLAR GIBI 2 GÖRÜNTÜLÜ YAPARAK KULLANIMIN DAHA KOLAY OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM BÖYLE BIR KLAVYE TASARLADIM.AYRICA YAPMIŞ OLDUĞUM BU TASARIMIN HAYATIMIZIN FARKLI ALANLARINDA KARAYOLLARINDA, HASTANELERDE VB. BİR ÇOK YERDE IŞIĞIN KIRILMASINI KULLANARAK DAHA İLGİ ÇEKİCİ VE DAHA EKONOMİK LEVHALAR DÜŞÜNDÜM.KLAVYE DE UYGULAMAYI YAPTIM SONRA DİĞERLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPTIM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
FLASH KARTIN(İKİLİ GÖRÜNTÜLÜ KARTLAR) ÇALIŞMA PRENSIBI ARAŞTIRILDI. REKLAM AJANSLARI VE FOTOĞRAFCILARDAN YARDIM ISTEDIK. BU ÇALIŞMAYI ELIMIZLE YAPIP ÇALIŞMA ŞEKLİNİ İNCELEDİK VE DAHA AZ HASSAS BIR HARF YAPTIK. ( F VE Q) İLGİNÇ LEVHALAR TASARLADIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
FEN VE TEKNOLJI ALANINDA IŞIĞIN KIRILMASI PRENSIBI KULLANILDI.BİLGISAYAR ORTAMINDA BIRLEŞTIRLEN KARAKTERLER OPTIK ÖZELLIĞI OLAN SAYDAM DAN GEÇERKEN F KLAVYENIN KARAKTERLERI AÇI DEĞIŞINCE Q KLAVYENIN KARAKTERLERI GÖRÜNÜR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
HERKES TARAFINDAN OLUMLU KARŞILANAN BU PROJENIN GERÇEK ANLAMDA EKONOMIK VE PRATIK SONUÇLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORLAR. BU PROJENIN ÇALIŞMA PRENSIBINI TRAFIK LEVHALARINDA DA KULLANABILIRIZ.YA IKI GÖRÜNTÜLÜ LEVHA YADA LEVHANIN ETRAFINI BU ŞEKILDE YAPARSAK AÇI DEĞIŞTIKÇE YANIP SONEN ISIKLAR GIBI GÖRUNUR VE DAHA DIKKAT ÇEKER.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
BÖYLE BİR PROJENİN HAYATA GEÇİRİLİP YAYGINLAŞIRSA KLAVYEDEKİ DİL PROBLEMİNİ TASARRUFLU BİR ŞEKİLDE AŞMIŞ OLACAĞIMIZA İNANIYORUZ. ÇEVREMİZDEKİ HERKES TARAFINDAN TAKTİR TOPLADIK VE ORİJİNAL TASARIM BAŞARILI OLURSA KÖYDE OKUYAN DİĞER ÖĞRENCİLERİNDE BİZDE BİR ŞEYLER YAPACABİLİRİZ UMUDUNU ARTIRACAĞINA KANAAT GETİRDİK.

KAYNAKLAR:
YAPILAN LİTERATÜR TARAMASI SONUCU: İNTERNET TARAMASI, TÜBİTAK VE PROJE BANKASI TARAMALARI SONUCUNDA BENZER BİR ÇALIŞMAYA RASTLANILAMADI.

PROJENİN TAKVİMİ:
24 EKİM 2009-29 OCAK 2010 TARİHLERİ ARASINDA PROJE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTTÜK

PROJE BÜTÇESİ:
YAPILAN ÇALIŞMANIN KLAVYE BAZINDA YAPILMASININ 25 TL MASRAFI OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
EMRE FOTOĞRAFCILIK KONAKLI ILKÖĞRETIM OKULU TEKNOLOJI VE TASARIM ÖĞRETMENI ŞEHIT ALI KANTEMIR İLKÖĞRETIM OKULU IDARESI VE ÖĞRETMENLERI