Eyvah! Robotik Kodlama Öğreniyorum…

Eyvah! Robotik Kodlama Öğreniyorum…

İçimde tarifi imkânsız duygular var… Hani küçükken yıllarca bisiklet hayalini kurarsınız da bir doğum günü sabahı kapının önünde beyaz bir kurdeleye sarılmış sizi bekliyordur ya işte öyle heyecanlı… Sanki annemden gizli çikolata yemişim de elime yüzüme bulaştırmışım gibi tedirginim… Branşımın teknoloji ve tasarım olmasıyla birlikte ilgimin hiç tükenmediği ve tükenmesini hiç istemediğim bir alanda eğitim almaya başladım. Robotik Kodlama… Belki yeni şeyleri öğrenmeye olan tutkumdan böyle hissediyorum, malzeme listemin elimde duruyor olması beni mutlu etse de yetmiyor. Bu kez de kaygılarım ağır basıyor. Ya hayalime ulaşınca sıkılır, vazgeçer ve devamını getiremezsem. Her şey beni düşündürüyor.

Sonra bu kaygılarımı bir kenara bırakıp, sıkılıp vazgeçme noktasına geldiğim de okumak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Sizlerle de paylaşıyorum ki vazgeçmem mümkün olmasın… Yaklaşık 20 hafta 180 saatlik alacağım bu eğitim önemli bir disiplin gerektiriyor. Belki beni anlıyor hak veriyor, belki de hiç umursamıyor olabilirsiniz. Ben sadece ülkemde değersizleştirilen öğretmenlerin işini yapmaya çalıştığını, zamanını eğitime ve öğretime ayırdığını ve kimsenin oyuncağı olmadığını ifade etmeyi görevim sayıyorum. Neden mi?

Eğer bir öğretmen; düşünceli, gergin, huzursuz ve sıkıntılı durursa öğrencilerine olumsuz bir mesaj veriyor. Kaygıları ne yazık ki istemsizce bir virüs gibi öğrenciye geçiyor. Öğrencinin o güne kadar hayallerinde canlandırdığı okul, bir anda başkalaşıyor. Tedirgin oluyor. Haberlerde izlediğiniz okul önü uyuşturucu satıcıları, öğretmenlerini zehirleyen öğrenci haberleri, televizyon dizilerinde izlediğiniz okul-öğretmen-öğrenci üçgeni içinde laubali sınıf ortamı görüntüleri, bir gazete sayfasındaki okul çetesi haberi… Kısacası her şey size malzeme oluyor. İnsan gerçekten de aradığı şeyi bulurmuş ya, siz de her bir televizyon dizisinde/haberinde, her bir gazetede, her bir komşu muhabbetinde okul ve öğretmenlerle ile ilgili olumsuzlukları buluyorsunuz.
En iyisi ben işimi yapayım…

Robotik Kodlama Nedir?

“Dünyada olağanüstü bir hızda gelişme gösteren robotik bilimi, robotik biliminin eğitimine duyulan ihtiyacı da aynı hızla arttırmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda günümüzde robotik biliminin genç yaşlardan eğitimine başlanması hızla yaygınlaşmaktadır. Bu eğitim süreci gençleri robotik alanında geliştirmenin yanında, bilim ve teknoloji alanına yönlendirmekte, bu alanlarda yapılacak çalışmalara zevk ve ilgiyle katılmaları yönünde motive etmektedir.

Atölye çalışmasında bireyler, elektronik temel sistem ve kavramlardan başlayarak adım adım mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını incelerler ve bu düzenekleri kendileri tecrübe ederek hayata geçirirler. Bu atölye sayesinde deneyerek ve görerek motor, tesisat düzeneği, elektrikli aksamlar vs. ilgili temel beceri ve kavramları öğrenirler. Sayesinde motor nedir, motor ve elektrikli düzenekler nasıl çalışır, sensörler(algılayıcı) ne işe yarar, bir robot üzerinde değişiklikler nasıl yapılır gibi bilgiler öğrenilmesi ile elle tutulur ürünler üretilir.”

Aşağıdaki linkte çocukların düşüncelerini ne kadar özgür, bilinçli ve net ifade etmesinden robotik kodlamanın faydalarını görebiliriz.

Bireyler İçin Kodlama Neden Önemlidir?

• 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişimini sağlamak.
• Hayal gücü (imajinasyon) ve ince motor becerilerinin gelişimini sağlamak.
• Becerilerin gelişimiyle beraber, üretme ve buluş yapma duygularının pekiştirilmesini sağlamak.
• “Ben bir ürün ortaya koyabiliyorum” özgüveni ve heyecanını kazandırarak yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak.
• Bireylerin, yetenek ve gelişimine uygun ürünler oluşturmasına fırsat vererek, kendi yaş grubundan daha ileri düzeyde kazanımlar sağlamak.
Daha çok şey saymak mümkün …

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır ?

Birçok robot seti var, arduino, mblock, robotis, lego. vb.. Her robotun kendine göre kodlaması ve yazılım araçları var. Block şeklinde scract gibi kodlama istiyorsanız mblock kullanabilirsiniz. Arduino da kendinizde yazabilirsiniz veya block şeklinde scract gibi kodlayadabilirsiniz . Robotiste ve lego da kendi yazılım arayüzünde ayarlamaları ve algoritmasını kurarak kendi kodlarını kullanarak yazılımını hazırlıyorsunuz. Bilgisayarınıza kullandığınız robotun kodlarını yazmak için yazılımını kuruyorsunuz sonra robotu bilgisayarınıza bir kablo ile bağlayıp kodları robota yüklüyorsunuz. Her şey hazır…

Eğitimi yeni almaya başladığım için yeterli teknik bilgiye sahip değilim. O yüzden güvenilir olduğunu düşündüğüm kaynaklardan yararlanmaya ve paylaşmaya çalıştım. İlginiz varsa bir yerden başlayın. Bilim çağının lideri bu konuda bakın ne diyor?

“Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı. ” Steve Jobs

Kaynakça
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/robotik-kodlama-nasil-yapiliyor.162900/
http://www.bilgeadam.com/akademi/Pdfs/Kodlama.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.