EYVAH DNAM BOZULUYOR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: YÜKSEK RADYASYON YAYAN ALETLERİN YAKIN YERLERDE YAŞAYAN CANLILARIN GELİŞİMİNİ VE DNALARINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLERİ İNCELEMEK.

PROJE HEDEFİ: BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK. TOPLUMU RADYASYON YAYAN ALETLERİ KULLANMA KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRMEK.

PROJE ÖZETİ: BİTKİLERİN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN YÜKSEK RADYASYON GENETİK YAPILARINDA ETKİLEMEKTE VE KONTROLSÜZ ŞEKİLDE HÜCRE BÖLÜNMESİNE SEBEP OLMAKTADIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 8. SINIF DNA KONUSUNDA GEÇEN MUTASYONLAR KONUSUNU ÇIKIŞ NOKTAMIZ OLDU. MUTASYONA NEDEN OLAN FAKTÖRLERDEN BİRİ DE YÜKSEK ORANDA RADYASYONA MARUZ KALMAKTIR. YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BÜTÜN CANLILAR RADYASYONA MARUZ KALMAKTAYIZ. BU CANLILARIN İÇİNDE EN KOLAY İNCELEYEBİLECEĞİMİZ CANLI TÜRÜ BİTKİLER OLDUĞU İÇİN PROJEDE BİTKİLERİ KULLANDIK VE SOĞANI SEÇTİK. SOĞANLARDAN BİRİNİ DOĞAL ORTAMINDA YETİŞTİRDİK DİĞERİNİ İSE BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE RADYASYONA MARUZ BIRAKARAK YETİŞTİRDİK. RADYASYONA ETKİSİNİ CEP TELEFONLARI İLE SAĞLADIK. ÖZELLİKLE İLK TELEFON AÇILDIĞINDA VE KONUŞURKEN ÇOK FAZLA RADYASYON YAYDIĞINI BİLDİĞİMİZ İÇİN İKİ CEP TELEFONUN AÇIK TUTTUK. 1 AY SONUNDA BİTKİNİN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEDİĞİNİ GÖZLEMLEDİK. SONUÇ OLARAK YERLEŞİM MERKEZLERİNE UZAK NOKTALARA BAZ İSTASYONU KURMAK VE RADYASYON ALETLERİ BİLİNÇLİ KULLANMAMIZ GEREKİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin