Evrensel’in Gururu Oldular!!!

Ankara Üreten Festival’de Evrensel Kolej Damgası…

Ankara’daki üretim kültürünü yaymaya çalışan Ankara Üreten Festival birçok projenin katılımıyla Ankara halkını bir araya getirdi. Katılımcıların Üreten kültürünü deneyimleyebildikleri bir alan ve aynı zamanda çok değerli projeler hakkında üretenlerinden bilgi aldıkları festival katılımcılardan tam not aldı. Gün boyu süren festival havası ile eşsiz bir hafta sonu geçiren katılımcılar, birçok mucit ve proje sahibi, 21 Ekim 2018-Pazar tarihindeki “Ankara Üreten Festival” etkinliğinde, çalışmalarını 4 bin civarında öğrenci ve ziyaretçiye sergileyerek anlatma olanağı buldu. Etkinlik, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Konferans Merkezinde gerçekleştirildi. 2006’dan beri dünyanın birçok yerinde önemli sayıda takipçiye ulaşan uluslararası nitelikli Maker Faire, her yıl ülkemizde de düzenlenerek adını duyurmaya başlamıştır.

Etkinlikte yeni icatlar ortaya koymayı ve üretmeyi seven mucitlerden mühendislere, sanatçılardan bilim insanlarına kadar her yaştan yüzlerce insan bir araya geldi. Öğrenmekten keyif alan ve yaptıklarını paylaşmaktan mutluluk duyan, meraklı insanların bir araya gelerek kendin yap kültürünü kutladığı bir festival olan Ankara Maker Faire 21 Ekim Pazar günü TOBB ETÜ Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Birbirinden farklı proje ve atölyeler bilim severler ile buluştu.

Parlak fikirlerin oluşturduğu projelerin yanı sıra robotik, bilim deneyleri, kodlama, lehimleme, maket, seramik gösterisi, aile çocuk alanı ahşap vb. pek çok ücretsiz atölyenin yer aldığı festivalde müzik ve sohbet bilim severlere eşlik etti. Gün boyu devam eden etkinliklerde katılımcılar büyük beğeni topladı.

Ankara Maker Faire parlak fikirleri olan çocukların, gençlerin projeleriyle bir araya geldiği mükemmel bir paylaşım alanıdır. Ankara Maker Faire’deki tüm katılımcılar birey, sınıf, klüp ya da gruplar olarak katılabilirler. Bilimden sanata, bahçecilikten zanaata kadar her türlü disiplinden proje sergilenebilir. Üretici nesillerin yetişmesi için okulların kendi bünyelerinde Maker Faire yapmaları büyük önem taşımaktadır. Bu bilinçle Ankara Mini Maker Faire’e Evrensel Kolej 3 projesiyle katılarak büyük başarı yakaladı. Ankara Mini Maker Faire’e katılan Evrensel Kolej öğrencileri aşağıdaki projeleriyle büyük beğeni topladılar.

1-Proje Adı:   ‘’Tohumdan Fidana’’

2-Proje Adı:  ‘’Geleceğin Rönesansı’’

3-Proje Adı:  ‘’ Lego Robot Tasarımı’’

Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple festivale katılan Evrensel Kolej Maker ekibi büyük bir başarıya imza atarak organizasyon heyetinden tam not aldılar.

Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY ve Genel Müdürü Sn. SEMRA BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini elde ettikleri büyük başarıdan dolayı tebrik ettiler.