Evrensel Koleji TÜBİTAK Ankara Bölge Finaline 22 Projesi ile Katılarak Büyük Başarıya İmza Attı…

Evrensel
Evrensel Koleji

Evrensel Koleji TÜBİTAK Ankara Bölge Finaline 22 Projesi ile Katılarak Büyük Başarıya İmza Attı…

 

  Öğrenci merkezli, proje ve bilim tabanlı eğitim veren Evrensel Kolej, elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Okul, TÜBİTAK proje yarışmasında Ankara bölge finallerine 22 Proje hazırlayarak finalleri beklemeye başladı.

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme sonuçlarına göre seçilen projeler bölge finallerinde yarışacaklar.

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında başvurulan lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması bölge finalleri için geri sayım başladı.

 

Yarışma, Ankara, Adana,  Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Merkezinde Bölge

Koordinatörü olarak TÜBİTAK’ın görevlendirdiği öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir. Proje Rehberine uygun olarak hazırlanan projeler ilk olarak 12 ayrı bölgede ve her alan için oluşturulacak akademik jürilerce, “başvuru sistemine yüklenen belgeler” üzerinden ön değerlendirme sonucunda sergilenmesi uygun görülen projeler bölgelerde yapılacak sergiye davet edilecektir. Bölgelerde yapılacak yarışmalar sonunda 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışmasına davet edilecektir.

 Ek Puan ve Doğrudan Yerleştirme İmkânı

Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler Final yarışmasına katılan projeler arasından belirlenecektir. Uluslararası Proje Yarışmalarına

TÜBİTAK tarafından gönderilerek Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda

alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç istedikleri programa sınavsız olarak kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir.

Final Yarışması ve Uluslararası Yarışmalarda başarılı olan öğrenciler, aldıkları dereceye göre, üniversiteye girdikleri ilk yıl belirlenen alanlarda ek puan/doğrudan yerleştirme, öğrenim hayatı boyunca burs ve para ödülü ile ödüllendirileceklerdir.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Ankara bölge finaline EVRENSEL KOLEJ Biyoloji, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji, Fizik ve Kimya alanında 22 proje ile katılarak finalleri beklemeye başladı.

Okul proje koordinasyon merkezi “Evrensel Proje” tarafından yapılan açıklamada; başta Amerika, Avrupa  olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen birçok proje yarışmasına başvuruların yapıldığı, projelerin bu yarışmalardan da finale kalarak büyük başarılar elde ettiklerini belirtti.

 

Ayrıca geçen yıl Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na Türkiye’nin her yerinden toplam 13 bin 940 proje başvurduğunu, Ankara’nın da içinde bulunduğu 8 ili kapsayan bölgede 12 farklı branştan başvuran 557 projenin 100’ü sergilenmeye layık görüldüğünü söyledi. Ankara bölge finali sonuçları Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle açıklanmış ve Fizik alanında ikincilik ödülünü okulumuz  öğrencileri Zeynep Ebrar AVCIOĞLU ve Feyza KILIÇ, “Patlayıcı Düzeneğin Mikrodalga Kaynakları İle Uzaktan Etkisiz Hale Getirilmesi”  adlı projeleriyle kazandıklarını belirterek okulumuza gümüş madalya getiren öğrencilerimizi kutladıklarını belirtti.

EVRENSEL KOLEJ Genel Müdürü Sn. SEMRA BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam edeceğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik etti. Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY projelerde dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri akşam yemeğinde buluşturarak ödüllendireceklerini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin