Evrensel Kolej TÜBİTAK Ankara Bölge Finaline 11 Projesi ile Katılarak Büyük Başarıya İmza Attı…

Evrensel Kolej TÜBİTAK Ankara Bölge Finaline 11 Projesi ile Katılarak Büyük                                                Başarıya İmza Attı…

Öğrenci merkezli, proje ve bilim tabanlı eğitim veren Evrensel Koleji, elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Okul, TÜBİTAK proje yarışmasında Ankara bölge finallerine 11 Proje hazırlayarak finalleri beklemeye başladı.

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme sonuçlarına göre seçilen projeler bölge finallerinde yarışacaklar.

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında başvurulan lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması bölge finalleri için geri sayım başladı.

2016 yılında 13.000’den fazla başvuru alınan 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasının Bölge Sergileri ve Ödül Törenleri Ankara, İstanbul-Avrupa, İstanbul-Asya, İzmir, Adana, Kayseri, Konya, Eskişehir, Samsun, Van, Erzurum ve Malatya olmak üzere 12 bölge il merkezlerinde 22-25 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Her bölge merkezinde 100’er projenin sergilendiği yarışmanın Final Sergisi 2-4 Mayıs 2016, Ödül Töreni ise 6 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Ek Puan ve Doğrudan Yerleştirme İmkânı

Ankara Congresium’da 2-6 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan Final Yarışması ve Uluslararası Yarışmalarda başarılı olan öğrenciler, aldıkları dereceye göre, üniversiteye girdikleri ilk yıl belirlenen alanlarda ek puan/doğrudan yerleştirme, öğrenim hayatı boyunca burs ve para ödülü ile ödüllendirildiler. 5-18 Ocak 2016 tarihleri arasında alınan başvuran öğrenci sayısı 20.982 oldu.

Başarı Uluslararası Arenaya Taşınıyor

Başarılı olan öğrenciler 8-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletlerinin Phoenix/Arizona şehrinde düzenlenen INTEL yarışmasında ülkemizi 10 proje ve 17 öğrenci temsil etme hakkı kazandı. 2015 yılında ise, 10-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Pittsburgh şehrinde INTEL tarafından düzenlenen, 78 ülkenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Yarışmasında Ülkemizi temsil eden TÜBİTAK grubu bir adet ikincilik, bir adet üçüncülük ve iki adet de özel ödül aldı.

Okul proje koordinasyon merkezi “Evrensel Proje” tarafından yapılan açıklamada; başta Amerika olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen birçok proje yarışmasına birçok başvuru yapıldığı, projelerin bu yarışmalardan da finale kalarak büyük başarı yakaladıkları belirtildi.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Ankara bölge finaline EVRENSEL KOLEJ yarışmaya 3 proje ile katılacak. Biyoloji, Matematik ve Sosyoloji, PSİKOLOJİ, FİZİK VE KİMYA alanında 11 proje ile katılarak finalde yarışmaya katılmak için gün sayıyor.

EVRENSEL KOLEJ genel müdürü Sn. SEMRA BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam edeceğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik etti.Ayrıca Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY projelerde emeği geçen öğrenci ve öğretmenleri akşam yemeğinde buluşturarak ödüllendirdi.