EVRENSEL FEN LİSESİ YURT DIŞINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

EVRENSEL FEN LİSESİ YURT DIŞINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Evrensel Fen Lisesi öğrencileri uluslararası proje yarışması OKSEF’te büyük başarı elde ettiler. Dünya’nın dört bir yanından lise öğrencilerini bilimsel ve teknolojik araştırmalarını sunmak ve kültürel paylaşımlar yapmalarını sağlamak için bir araya getirmeyi amaçlayan OKSEF 7-9 Haziran 2018 tarihinde Ege’nin incisi güzel İzmir’de Çeşme Altınyunus Otel´ de çok sayıda yerli/yabancı davetli ve yarışmacının katılımıyla gerçekleşti. Fizik, kimya, biyoloji, mühendislik-enerji, matematik-bilgisayar alanlarında yaptıkları araştırma projelerini sergilemeleri için 25 ülkeden 250 öğrenci ile 46 ilimizden 600 öğrencinin katıldığı OKSEF  Genç Bilim Adamları Yarışması 9 Haziran 2018’ de yapılan ödül töreni ile son buldu. Bu güzel organizasyona, MILSET Dünya Başkanı Roberto HIDALGO dünyanın çeşitli ülkelerindeki ve İzmir’deki üniversite öğretim üyeleri, ülkemizin farklı illerinden gelen çok sayıda müdür ve öğretmenler katıldı.

Özel Evrensel Fen Lisesi yarışmaya Göksu Çınar ve Bilge Seçil Dinç adlı öğrencilerin kimya alanında hazırladıkları ‘’Sütlerde Kalıntı Olarak Bulunan Tetrasiklin Antıbiyotiğinin Kuru Yapraktan Elde Edilen Karbon Noktarıyla Analizi ‘’ile Zeynep Ebrar Avcıoğlu ve Feyza Kılıç adlı öğrencilerin fizik alanında hazırladıkları ‘’Patlayıcı Düzeneğin Mikrodalga Kaynakları İle Uzaktan Etkisiz Hale Getirilmesi’’ adlı projeleriyle katıldılar. Yarışma sonunda fizik projesi 27 Kasım-01 Aralık 2018 ‘de Mexico’da yapılacak olan Uluslararası MILSET EXPOSCIENCES yarışmasına koşulsuz olarak katılmaya hak kazandı…

Türkiye ve Dünyadan birçok özel ve devlet okulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen ve katılımcı ülkelerin Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından da desteklenen bu yarışmada dereceye giren öğrencileri Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY ve Genel Müdürü Sn. Semra BÜYÜKAĞAOĞLU gösterdikleri üstün başarılardan dolayı kutladılar.