EVRENSEL ’den TÜBİTAK’ta BİR BAŞARI KLASİĞİ…

Evrensel Koleji TÜBİTAK Liseler Arası Proje Yarışması için Ankara Bölge Finaline 32 Proje ile Başvurarak Büyük Başarıya İmza Attı…

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması için Evrensel Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri uzun uğraşlar ve emekler sonucunda hazırladıkları projelerle başvurarak ön eleme sonuçlarını beklemeye başladılar.

2020 yılı Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Proje Rehberine göre hazırlanan ve tamamlanan projelerin başvuruları 24 Aralık 2019 tarihinde başlayarak 17 Ocak 2020 tarihinde, saat 17.30’da sona erdi.

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında başvurulan lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması bölge finalleri için geri sayım başladı.

 

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 51. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme sonuçlarına göre Şubat ayı içerisinde seçilecek olan projeler bölge finallerinde yarışacaklar.

Okul proje koordinasyon merkezi “Evrensel ARGE” koordinatörü Bülent Işık tarafından yapılan açıklamada; başta Avrupa  olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen birçok proje yarışmasına birçok başvuru yapıldığı, projelerin bu yarışmalardan da finale kalarak büyük başarı yakaladıkları belirtildi. TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda 32 Proje 52 Öğrenci ile katılarak büyük başarı sağlandığı, üniversite tezi şeklinde hazırlanan projeler ile öğrencilerimiz şimdiden akademik hayatın içerisine girmiş olduğu ve özellikle 9 ve 10.sınıfların gösterdiği özveri takdire şayan olduğu belirtildi.

Ayrıca geçen yılım projelerinin kabul edilmediği yarışmada hazırladığımız projelerle finalleri beklemeye başladıkları ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Ankara bölge finali için de yarışmaya 7 proje ile hazırlanarak finalde yarışmaya katılmak için heyecanla beklediklerini söyledi.

 

Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY ve Genel Müdürü Sn. SEMRA BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam edeceğini belirterek projelerde emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerini tebrik etti.