EVLERİMİZ NEFES ALIYOR

PROJE ADI: EVLERİMİZ NEFES ALIYOR

PROJENİN AMACI: Ekolojik çim çatımız sayesinde doğa dostu , ısı yalıtımı iyi , az gürültülü , uzun ömürlü , atık su miktarından %90 tasarrufu az , filtre özelliği göstererek daha az tozlu binalar tasarladık.

GİRİŞ: Tahta blokları kullanarak bir tane bina hazırladık. Binanın çatısına meyve kasası yerleştirdim. Meyve kasasına çim ektim ve 3 hafta gibi süre bekledik. Çimler büyüdü ve projemiz hazır hale geldi.

PROJE ÖZETİ : Daha fazla çevre dostu için hayali çim çatılı ev yapmaya.

Ayrıca tasarlanan çim çatılar kışın dondurucu soğuktan % 50 korur ve binaların etkilenmesine engel olur. Aynı zamanda güneşin ultraviyole ışınlarından ve yağmur , rüzgar gibi mekanik darbelerden binaları korur. Yeşillikler sesi yansıtarak diğer çatılara göre 3 db daha düşürür.Bitkilerin nefes alma özellikleri oksijen miktarının artmasını sağlar. Havadaki zararlı maddeler emilerek toprağa iletilir. Böylece hava her zaman temiz kalır.

*** Bu uygulama Almanya gibi bazı gelişmiş ülkelerde zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Ekolojik çim çatının en önemli özelliklerinden birisi de ısıtma ve soğutma enerjilerinden tasarruf yapmalıdır. Ayrıca yer kabuğunun aşırı ısınmasını engelleyerek küresel ısınmadan korur.

ULAŞILAN SONUÇLAR: Çevre dostu ekolojik çatı elde ettik.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Arkadaşlarımın ilgisini çekti. Çevre dostu olma konusunda bilinçlendiler.

PROJE TAKVİMİ:

6 -27 EKİM: Proje kavramının öğrenilmesi ve proje örneklerinin incelenmesi1?20 Kasım: Proje örneklerinin incelemesi 20?30 Kasım: Proje konusunun belirlenmes 1?30 Aralık: Kaynak taramasının yapılması, konuyla ilgili yapılan araştırmaların incelenmesi, problem durumunun belirlenmesi 1-20 OCAK: Sonuçların test edilmesi

Kullanılan yöntem:araştırma- inceleme yoluyla öğrenme,gözlem

Proje Bütçesi : 10 TL

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri