EVDEN EVE ELDEN ELE KODLAMA STEM-A

ORDU-ÜNYE/ Ünye Anaokulu 5-6 yaş grubu sınıf öğretmeni Serap Kurt Mutlu ve öğrencileri eğitim öğretim dönemi başında “Evden Eve Elden Ele Kodlama Stem-A” adlı bir etwinning projesine katıldılar.

Proje içeriği günümüzün dijital dünyasında stem, kodlama, matematik ve okuma-yazma ile birlikte temel bir gereksinim haline gelmiştir. Kodlama en iyi erken yaşlarda öğrenilmektedir. Kodlamayı öğrenmek, bir yabancı dil öğrenmek kadar önemli hale gelmiştir. Çocukların sıralama, döngüler ve koşullar gibi kavramlarla erken yaslarda tanışmalarının konuyu özümsemeleri bakımından kolaylık sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre her 3 çocuktan biri henüz konuşma dahi öğrenmeden bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. elektronik cihazlarla tanışmaktadır. Kodlama eğitiminin çocukların hayal ettikleri oyun, uygulama birçok yazılım geliştirebilmelerini sağlamak ve Öğrencilere teknolojinin doğru amaçlar için kullanımını tanıtmak, nitelikli eğitim verilmesinde çağın getirdiği gelişmelerden yararlanmak, herkesin eğitim ve öğretime eşit, çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve değerlere yönelik davranışlar kazanması açısından önemlidir. Bu projede öğrencilerimizi STEM,KODLAMA eğitimiyle tanıştırmak ve erken yaşta 21.yy düşünme becerilerini kazandırmak amaçlanmaktadır.

Projemizde öğrencilerimiz için web 2.0 araçları, öğrenci ve öğretmen webinarları, anketler, Avrupa kod haftası etkinlikleri, yönleri tanıtmaya amaçlı oyun kodlama ve drama çalışmaları yaparken “Evde ve Okulda Sağlık”, “Su ve Tasarruf” konularında iki tane stem ders planı hazırlandı ve uygulandı. Kodlama hikayesi yazılırken belirli gün ve haftalara yine proje içerisinde yer verildi. Proje ile gerek uzaktan gerekse yüzyüze eğitimlerle öğrencilerimize ulaşıldı.  Velilerden aldığımız geri dönütler, projenin öğrenciler üzerinde başarılı etkiler bıraktığı, bu sayede okula ve etkinliklere daha isteyerek katıldıklarıydı. Böylesi başarılı ve dolu dolu etkinlikleri olan bir proje hazırladıkları için proje kurucularımız Esra DUYGU ERKOLBÜYÜKDİNÇ ve Aynur ÖZKAN hocalarıma, okul olarak her türlü desteği sağlayan Ünye Anaokulu idaresine, birbirinden değerli öğrencilerime ve velilerime teşekkürlerimi sunuyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × two =