EV YAPIMI MACUN

PROJE ADI: EV YAPIMI MACUN

AMAÇ: Yutulduğunda zarar vermeyen doğal malzemeler içeren ve dişleri beyazlatan macun yapmak

GİRİŞ:

Projemizin hedefleri:Doğal bir diş macunu yapmak ve bu macunun dişleri kuvvetlendirmesini sağlamak ve diş ağrısını geçirmesi ve 3 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerin rahatlıkla kullanması

Yaptığımız literatür taramasında malzemelerimizin diş beyazlatmada ve diş etini koruyarak daha sağlıklı yapmakta olduğunu bulduk.

Yulaf unu:Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir. Dişleri korur iÇiNDEKiLER

Yulaf Bitkisi: Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.

Yeşil çay: * kemik erimesi (osteoporoz)* diş çürümesi, ağız kokusunu önlüyor. İltihapları ve ödemleri engeller. Boğazımıza ferahlık hissi verir.

Arı sütü: Arı sütü genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirir. · Çocukların diş ve kemiklerinin gelişmesinde etkilidir.Keçi boynuzu:Özellikle çocukların zeka v e kemik gelişimini destekler. A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Kemik erimesini azaltır.Zencefil: Taşıdığı şogaol ve gingerol zencefile bulantı giderici etkisini kazandırır.

KULLANILAN YÖNTEM: : 10gr yulaf unu

5 gr yeşil çay (dövülmüş kurutulmuş)2 gr arı sütü poleni5 gr keçi boynuzu özü5 gr zencefil (tozu)

Yulaf unu , yeşil çay, zencefil ve arı sütü polenini bir kaba koyup iyice karıştırınız , üzerine yavaş yavaş keçiboynuzu özünü koyarak macun kıvamına getiriniz.

PROJE BÜTÇESİ: 15 TL

ÇALIŞMA TAKVİMİ:1-20 EKİM KONU TESPİTİ

21 EKİM -20 KASIM LİTERATÜR TARAMASI

22 KASIM -30 ARALIK MALZEME TEMİNİ VE DENEY YAPIMI

SONUÇLAR: Buna göre yaptığımız macunu tek dişimiz üzerinde günde iki kere ovarak bir hafta denedik. Sonucunda dişte bir miktar parlama olduğunu ve diş etinin zarar görmediğini gördük. Kullandığımız malzemeler günlük hayatta yenilebilir ve birçok derde deva olduğu için yutulması bir sorun yaratmıyor.

KAYNAKLAR: :

http://www.saglik-rehberi.net/sifali-bitkiler/yesil-cay-yesil-cayin-faydalari.html

http://saglikuzmanlari.blogspot.com/2010/01/zencefilin-faydalar.html