eTwintown Dijital Kasabamıza Hoşgeldiniz

PROJE HAKKINDA

 Dünya ülkeleri coronavirüs ile savaşırken öğrenciler sihirli bir harita keşfederler. Bu harita gizemli bir kaleyi ve yeri işaret etmektedir. Görevleri ise sağlıklı bir şekilde yaşayabilecekleri yeni bir kasaba inşa etmektir. Dijital yollarla sihirli bir kasabanın yaratılacağı bu projede; öğrenciler bir kalede yaşayacaklar, işbirliği içinde bir kasaba inşa edeceklerdir. Bu kasabada öğrenciler sanat, spor, oyun, yabancı dil ve sağlık üzerine çalışmalar yapacaklar ve inşa ettikleri dijital okulla eğitimlerine devam edeceklerdir.

PROJE SONUNDA

Proje sonunda; öğrenciler dil öğrenmenin eğlenceli ve kolay olduğunu fark etmiştir. Farklı kültürler arası köprüler kurmuşlardır. Yaratıcı düşünme, üretken olma ve sorumluluk sahibi bireyler olma gibi kişisel gelişimlere ulaşmışlardır. Proje sonunda öğrencilerimiz ülkelerini ve kültürlerini tanıtmış Avrupalı akranları ile beraber çalışma fırsatı yakalamıştır.

PROJE ETKİNLİKLERİ

-Yaşayacakları kasaba için bayrak ve amblem tasarladılar.

-Kasabaları için ortak bir marş oluşturdular.

-Kasabalarının anayasa maddelerini beraber yazdılar.( Çocuk Haklarını ve Sürdürülebilir Kalkınma  Amaçlarını temel alarak)

-Kasabalarının   özel gün ve bayramlarını gösteren bir takvim hazırladılar.

-Kasabaları için bir gazete çıkarttılar.

-Kasabalarının kendi TV kanalını oluşturdular.

-Her ülke kendi geleneksel yiyeceklerini ve içeceklerini tanıttı ve bunu eTWINTOWN Cafe de sergilediler.

-Büyükanneleri ile röportaj yaptılar ve eskiden ülkelerinde  hastalıklara karşı kullanılan doğal tedavi yollarını öğrenip birbirine aktardılar.

-Kendi ülkelerinde sıklıkla kullanılan şifalı bitkileri araştırıp bunları bir aktar dükkanında sergilediler.

https://www.thinglink.com/scene/1441508673259044867

-Alfabetik sıraya göre harfleri paylaşıp, sağlıklı ve fit kalabilmenin kitabını yazdılar.

https://www.storyjumper.com/book/read/99713376/6032446a6524e#page/4

-Beraber akrostiş bir şiir yazdılar ve bunu bir RAP şarkısı yarışması yaparak sergilediler.

-Dünya Günü ve Dünya Su Günü gibi önemli günleri kutladılar ve çevremiz için bilinçli olmamız gerektiği konusunda dikkat çekici etkinlikler yaptılar.

-Yeşil ve temiz bir kasabaları olsun istedikleri için çevre ile ilgili kurallarını kendileri belirlediler ve  bunları kasabalarına tabelalar olarak yerleştirdiler.

-Öğrenciler projemizin konu başlıklarını temel alarak sorular oluşturdular ve bu sorular kullanılarak bir final oyunu oluşturuldu.

-Öğrenciler ve öğretmenler düzenli aralıklarla toplanarak sözlü ve yazılı iletişim kurma fırsatı buldular. Bu öğrencilerimizin yabancı dil gelişimi, kişisel gelişim ve öz güvenleri için  harika fırsatlar oluşturdu.

-Proje sonunda öğrenciler birbirine iyi dileklerde bulundukları sanal kartlar gönderdiler.