eTwinning SMILE TO THE NATURE (DOĞAYA GÜLÜMSE) PROJESİ ekibi çalışmalarını tamamladı. Minik Kalpler Doğayı Korudu.

Eskişehir Tepebaşı Cahit Kural ilkokulu 4c sınıfı öğrencileri öğretmenleri İlkay Duru rehberliğinde eTwining kapsamında yürüttükleri “SMILE TO THE NATURE ( Doğaya Gülümse) adlı proje çalışmalarını tamamladılar. Bu projeyle öğrencilerde hem doğa, hem de hayvan sevgisinin güçlendirilmesi hedeflendi.

Farklı şehir ve ülkelerden (10 Türk üye “Mersin Yenişehir İlkokulu Sınıf Öğretmenleri Esin KARAKAŞ YILMAZ, Mehtap ARSLANOĞLU, Semra AKBAŞ, İzmir Gaziemir Sabiha Gökçen sınıf öğretmeni Fatma KARAKAŞ, Mersin Yenişehir Dr. Kamil Tarhan Ortaokulu Bilişim Teknolojileri öğretmeni Fatma Gülcan KARA, Mersin Mezitli Yunus Emre İlkokulu sınıf öğretmeni Hatice öNGEL , Mersin Akdeniz 23 Nisan İlkokulu sınıf öğretmeni Nurten ARAR, Mersin Mezitli Hatice Uluğ İlkokulu sınıf öğretmeni Özden ARAR , İzmir Balçova 80.Yıl Orhangazi İlkokulu sınıf öğretmeni Ayşe ÖZCAN” , 7 Azerbeycan, 2 İtalya , 1 Arvnavutluk, 1 Yunanistan ) ortakların da yer aldığı proje kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğrencilerle birlikte kuş yuvaları yapılarak okulun bahçesindeki ağaçlara ve okul duvarına asıldı. Sokak hayvanları için barınaklar yapıldı. Okuldaki tüm öğretmen arkadaşlar ve okulumuzun tüm öğrencileriyle birlikte geri dönüştürülebilecek evsel atıklar (pil, atık yağ, elektronik atıklar) toplandı. Topladıkları 45 kg atık yağı KOLZA’ya teslim ettiler.Çiçek dikimi, tohum dikimi ve bakımı yapıldı.

Projenin rehber öğretmeni İlkay DURU “Ben ve öğrencilerim için çok heyecan verici ve aynı zamanda çok verimli bir projeydi. Öğrencilerimiz “Temiz çevre temiz ruh” sloganıyla yola çıktılar. Farklı şehir ve ülkelerdeki okullarla ortak çalışmalar gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz birlikte şarkılar söylediler, şiir yazdılar, kendi minik bedenlerini kullanarak harf harf proje adını oluşturdular, logo ve poster hazırlamayı öğrendiler. Proje ortağı okulların öğrencileri ile webinarlara katılarak proje çalışmaları hakkında paylaşımda bulundular ve böylece daha özgüveni yüksek bireyler haline geldiler. Çeşitli web2 araçlarını kullanmayı öğrenerek dersleri ve öğrenmeyi çok daha eğlenceli hale getirdiler. Özellikle korona günlerinde evlerinin balkonlarında çiçek yetiştirdiler, tohum ektiler. Sokak hayvanlarına yiyecek ve su verdiler. Evsel atıkları toplamaya devam ettiler. Uzaktan eğitim sürecinde web2 araçlarından avachara, puzzle, wordart, awwap( ortak resim çalışması ) çalışmaları yaptılar.
Bütün canlıların birbirleriyle etkileşim içinde yaşadığını belirten Sınıf Öğretmeni İlkay DURU, “ İnsanlar bilinçli veya bilinçsiz olarak çevreyi kirletir. Çevre kirliliği tüm canlıları kötü etkiler. Çevre kirliliği toprak, hava ve suyu içerir. Bunlardan birinin kirlenmesi tüm canlıları kötü etkiler ve büyük çevre sorunlarına neden olur. Bu sorunu çözmek için bilinçli bireyler yetiştirmek çok önemlidir. Sadece etkili çevre eğitimi ile mümkündür. Çevreyi tanımak, çevre sorunlarını ele almak, çıkarılan çevre için farkındalığı artırmak esastır. Çevre eğitimi bakış açılarını geliştirecektir. Çevreyi nasıl koruyacaklarını sevecek, koruyacak ve öğrenecekler” diyerek projenin önemini ifade etti.

Son olarak İlkay DURU “ BU projede bana her zaman destek olan başta okul müdürüm Ramazan KOÇER olmak üzere okulumuzdaki tüm öğretmen arkadaşlarıma , okulumuz öğrencilerine, özveriyle çalışan ve bana çok şey katan proje arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

https://www.storyjumper.com/book/read/82216995/5ea5f6606816d

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

nineteen − ten =