eTwinning “PROBLEM CANAVARI” Proje Ekibi Çalışmalarını Tamamladı

Türkiye’nin farklı illerinden öğretmen (ESKİŞEHİR Tepebaşı Cahit Kural ilkokulu sınıf öğretmeni İlkay DURU, BİLECİK 75.Yıl Cumhuriyet İlkokulu sınıf öğretmeni Birsen EREN, ANKARA Mamak Ege İlkokulu sınıf öğretmeni Makbule COŞKUN, ESKİŞEHİR Tepebaşı Cevat Ünügür İlkokulu sınıf öğretmeni Özden DAL KOLERİ, ANKARA Çubuk Şehit Emre Tunca İlkokulu sınıf öğretmeni Sümeyye ÖZDAMAR,ANKARA Çubuk Şehit Emre Tunca İlkokulu sınıf öğretmeni Nalan KIZILTEPE,ARTVİN Hopa 14 Mart İlkokulu sınıf öğretmeni Mine TORUN SERDAR, KOCAELİ Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu sınıf öğretmeni Ayşe ERİÇ BÖLGE)ve öğrencilerin katılımıyla ÖĞRETMENLERİ rehberliğinde eTwining kapsamında yürüttükleri “PROBLEM CANAVARI” adlı proje çalışmasını tamamladılar. Bu projeyle öğrencilerin matematik dersinde karşılaştıkları problemleri eğlenerek öğrenmesi amaçlanmaktadır.

Farklı şehir ve ülkelerden (Türkiye , Litvanya ve Sırbistan) ortakların da yer aldığı proje kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler problem kutuları oluşturdular. Küçük kağıt parçalarına sayılar, özel isimler , meyve sebze isimleri , vs. yazıp attılar. Daha sonra kutudan bu sayıları , özel isimleri çekerek problem hikayeleri yazdılar. Problemin resmini yaptılar. En sonunda da drama yoluyla canlandırdılar. Matematik dersi içerisinde Türkçe ve Resim derslerini de birlikte işlemiş oldular. En önemlisi de eğlenerek öğrendiler.

 

Biz ve öğrencilerimiz için çok heyecan verici ve aynı zamanda çok verimli bir projeydi. Öğrencilerimiz “Çözüm Problemde Saklıdır ” sloganıyla yola çıktılar. Farklı şehir ve ülkelerdeki okullarla ortak çalışmalar gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz birlikte şiir yazdılar, logo ve poster hazırlamayı öğrendiler. Proje ortağı okulların öğrencileri ile webinarlara katılarak proje çalışmaları hakkında paylaşımda bulundular ve böylece daha özgüveni yüksek bireyler haline geldiler. Çeşitli web2 araçlarını kullanmayı öğrenerek dersleri ve öğrenmeyi çok daha eğlenceli hale getirdiler. Uzaktan eğitim sürecinde web2 araçlarından puzzle,avachara, wordart, awwap( ortak resim çalışması ), kavram haritası çalışmaları yaptılar. QR(KARE KOD) uygulamasıyla yazmış oldukları hikaye kitabını okudular.

Sınıf öğretmeni İLKAY DURU “Öğrenciler Matematik problemlerini çözememektedirler bunun sebebi olarak çocukların okuduğunu anlamaması,somutlaştıramadığı için de,çözüm üretememesi ve derste kullanılan yöntem ve teknikler olabilir.”Problem Canavarı” projemiz ile Çocukların problem çözme becerilerini geliştirebilmek, yaşamlarına adapte edebilmelerini kolaylaştırmak için problemi drama ile canlandırarak,resim çizerek,yazı ile ifade ederek somutlaştırıp problemi çözümü sağlayacak.Böylelikle her çocuğun eğlenerek problemlere çözüm üretebilmesi ve yaşamına adapte edebilmesi sağlanır. PROBLEM CANAVARI Projesi çok güzel bir projeydi. Proje ortakları arasında inanılmaz bir işbirliği vardı. Çok çalışkan , harika bir ekipti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

fifteen − 10 =