ETWINNING FAİRY TALE LABORATORY (STEAM) PROJESİ

Cahit Kural İlkokulu ve Reşat Benli İlkokulu öğrencileri öğretmenleri İlkay Duru ve Sümeyra GÜLMÜŞ rehberliğinde eTwinning kapsamında “FAIRY TALE LABORATORY (STEAM)” adlı projeyi okulun açık olduğu günlerde yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirdiler. Projenin amacı, eğlenceli STEAM aktivitelerini kullanarak çocukları okumaya veya okumayı öğrenmeye motive etmektir.

Proje ortağı öğretmenler her ay bir peri masalı seçtiler, etkinlikler planladılar ve sonuçları, fikirleri paylaştılar.

STEAM, Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik’in kısaltmasıdır. Öğrencileri gerçek dünyadaki sorunlar hakkında daha geniş düşünmeye ve çeşitli beceriler öğrenmeye teşvik eden entegre bir öğrenme yaklaşımıdır.
2 ülke 6 şehir ortak projesi
Farklı şehir ve ülkelerden (Sümeyra GÜLMÜŞ Reşat Benli İlkokulu Tepebaşı/Eskişehir, Mesut YILDIRIM Aşık Veysel İlkokulu Şarkışla/SİVAS, İlkay DURU Tepebaşı Cahit Kural İlkokulu Eskişehir, Mesut ŞAHAN ŞASM Cumhuriyet İlkokulu Mucur/Kırşehir, Kamile VALIUŠYTĖ ve Gintarė Breivytė Siauliai Salduve Progymnasıum LITHUANIA, Şerife Canyürek ve Gizem Hava Tuna İlkokulu Orhangazi / Bursa, Kudret Köksal, Duygu Direkçi TATAR ve Başak DURSUN Gazi ilkokulu Aziziye/Erzurum, Gülşah ÇINAR Yarma İlkokulu Karatay/Konya ) ortakların da yer aldığı projede öğrenciler birçok eğitici ve eğlenceli etkinlik gerçekleştirdiler.

İlkay DURU ve Sümeyra GÜLMÜŞ “Biz ve öğrencilerimiz için çok heyecan verici ve aynı zamanda çok verimli bir projeydi. Projemizde Üç Küçük Domuzcuk, Goldiloks ve Üç Ayı, Rapunzel, Jack ve Fasülye Sırığı masallarını konu aldık. Her ay bir masalı izledik, okuduk, boyama çalışmalarını ve steam aktivitelerini gerçekleştirdik. Aynı zamanda bu aktiviteleri çeşitli web 2 araçları kullanarak destekledik. STEAM ile dersleri eğlenceli ve aktif hale getirerek çocukları okumaya teşvik ettik.

Öğrencilerimiz 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Litvanya’daki öğrencilerle zoom üzerinden buluşarak birlikte uçak yaptılar ve bu uçakları 23 Nisan günü pencerelerinden uçurdular. Öğrenciler webinarlara katılarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden öğrenci arkadaşları ile tanışıp sohbet etme fırsatı yakaladılar. Son öğrenci webinarımıza Scientix Türkiye #STEM Elçisi Çelebi Kalkan konuk oldu. Öğrencilerin büyük keyif aldığı bu etkinlikte küçük bir STEM etkinliği de gerçekleştirildi.

Her yeni çalışma onların ufuklarını daha da açıyor ve bu bize büyük bir keyif veriyor. Projemiz sona erdiğinde öğrencilerimizde mutlaka güzel izler bırakacaktır“ diye konuştular.
İlkay Duru ve Sümeyra GÜLMÜŞ projede kendilerine destek vererek katılım sağlayan öğretmen ve öğrencilere teşekkür ettiler.

“23 Nisan Türkiye Litvanya Buluşması” 23 Nisan Video