ESO Teknoloji Ödülleri 2014

Eskişehir`in en prestijli ödüllerinden biri olan ve Türkiye`de ilk defa bir Oda tarafından verilen Teknoloji Ödülleri yeni sahiplerini buluyor. Eskişehir Sanayi Odası tarafından 1984 yılından bu güne 2 yılda bir verilen Teknoloji Ödüllerini kazananlar 2015 yılında açıklanacak. Ödül için başvurular ise 10 Ekim 2014 tarihinde sona erecek ve ödül kazananlar, 09 Şubat 2015 günü kamuoyuna duyurulacak.
ESO Teknoloji Ödüllerinin, yeni ve ileri teknoloji kullanılmasını ile geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla verildiğini söyleyen Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, 3 dalda ödül verileceğini bildirdi.
Teknoloji Ödüllerinin ESO kurucularından ve eski başkanlardan merhum Mümtaz Zeytinoğlu`nun anısına verildiğini ve ödüllerin 16`cısının düzenlendiğini söyleyen ESO Başkanı Özaydemir, “ödüller Teknoloji Geliştirme, Teknoloji Uygulama ve Ürün Geliştirme gibi 3 alanda veriliyor” dedi.
ESO Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 2015 yılında dağıtılacak ödüllerin miktarlarının da belli olduğunu ifade eden Özaydemir, Teknoloji Geliştirme Ödülü için 7 bin TL, Ürün Geliştirme Ödülü için 6 bin TL ve Teknoloji Uygulama Ödülü için ise 5 bin TL`lik ödül miktarı belirlendiğini vurguladı.
7 kişiden oluşacak Seçici Kurul’un yapacağı seçmelere göre, üç alanda verilecek ödüllerin içeri konusunda dile getiren Özaydemir, “Teknoloji Geliştirme Ödülü; herhangi bir iş alanında daha önce kullanılmayan yeni bir teknolojiyi geliştirenlere verilecek. Teknoloji Uygulama Ödülü; yurtdışından ileri teknolojiler ithal edilmesini teşvik etmek amacıyla konuldu. Dolayısıyla, dünya üzerinde daha önceden bilinen ve uygulanan, yerli ve yabancı herhangi bir firma tarafından geliştirilmiş, fakat dünya standartlarına göre ileri düzeyde sayılabilecek bir teknolojiyi alıp uygulayanlar bu ödüle layık görülecek. Ürün Geliştirme Ödülü ise; mevcut tesislerin veya yeni kurmuş olduğu tesislerde daha önceden bilinmeyen ve kullanılmayan herhangi bir sanayi ürününü geliştirerek imal edenler alacak” dedi.
Adaylık şartları
Bahsi geçen alanlardan yapılacak ödül başvurularına ilişkinde bilgi veren Özaydemir, ödüllere Eskişehir Sanayi Odası üyesi veya Eskişehir il sınırları içinde faaliyette bulunan kişi ve kuruluş kendiliğinden aday olarak o ödül için ESO`ya başvurabileceğini belirtti.
Başvurular için son tarih 10 Ekim 2014 akşamı olacağını hatırlatan Özaydemir, ancak başvurulan konudaki başarının 3 yıldan eski olmaması gerektiğini, yani 2011, 2012, 2013 yılları arasındaki çalışmaların başvurabileceğini anlattı. Özaydemir, “adaylar, ödül konusu, işin ne olduğunu, ne zaman ve nasıl geliştirildiğini, niçin yapıldığını, sonuçlarını, benzerleriyle kıyaslamasını gibi konuların başından sonuna kadar anlatan bir yazı ve bu yazıyı destekleyecek resim, fotoğraf, teknik çizimler v.b. dokümanlarla birlikte başvurabilecek. Seçici Kurul`un yapacağı değerlendirmelere göre, aynı ödüle birden fazla aday layık görülürse, bu miktarlar kazananlar arasında eşit olarak paylaştırılacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin