Eskişehir Bilim Merkezi Yapılacak

Eskişehir’e bilim merkezi açılmasını öngören protokol TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen arasında imzalandı.

TÜBİTAK Başkanlık Binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, Eskişehir’in bilim merkezi alanında daha önceden tecrübesi olduğunu ve bu nedenle işbirliği içinde güzel bir merkez açacaklarına inandıklarını söyledi. Büyükşehirlerden başlayarak 81 ilde açmayı planladıkları bilim merkezleri hakkında bilgi veren Altunbaşak, bilim merkezlerinin müze konseptinde olmayacağına dikkat çekti. Altunbaşak, buralarda çocukların bilime dokunacağını ve içerisindeki sergiler ile bilimi yaşayarak öğreneceklerini söyledi. Altunbaşak, “Bilim merkezleri dinamik yerler olacak. Bizim için konsept çok önemli olacak. Statik yerler olmasını istemiyoruz. Bilim merkezlerinin içeriğini ve sergi düzeneklerini TÜBİTAK sağlayacak ve bu içerikler her bilim merkezinde farklı ve özel olacak. Bunların bir kısmı gezici olacak. Yani bilim merkezi bulunan iller arasında bazı sergiler seyahat edecek. Böylece bilim merkezleri dinamik yerler olacak, çocuklarımız hep değişik sergiler görecek. Sergiler dışında bilimsel etkinlikler, gözlem günleri, bilim şenlikleri ve bilim fuarları gibi çok sayıda organizasyon olacak. Bilim merkezleri ile her yaştan insanın bilim ve teknolojiyle buluşturulması, deneysel ve uygulamalı etkinlikler sunulması, ziyaretçilerin denemeye ve keşfetmeye teşvik edilmesi amaçlanıyor” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen ise, TÜBİTAK’ın her ile bilim merkezi açma projesinin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Eskişehir olarak daha önceden bilim merkezi yapmayı planladıklarını hatırlatan Büyükerşen, şunları söyledi: “Ancak maddi kaynak bulamıyorduk. TÜBİTAK’ın bu işe destek olacağını duyduğumuzda çok mutlu olduk. Eskişehir’de Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda Bilim Deney Merkezi bulunuyor. TÜBİTAK’ın desteğiyle kurmayı planladığımız bilim merkezi de burada yer alacak. Bölge bizim için çok önemli çünkü ulaşımı kolay ve kent merkezine çok yakın. Çocuklarımız için çok güzel bir bilim merkezi açmak istiyoruz”