Erzurum Final İlköğretim Okulu Bilim ve Sanat Şenliği 2012

Öğrencilerimiz, geçtiğimiz cumartesi ve pazar günü Erzurum AVM’de Bilim Şenliği düzenlediler. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bilim şenliğinde öğrencilerin yıl içinde yaptığı bilimsel projeler sergilendi.

Öğrencilerimizin Türkçe ve İngilizce olarak anlattığı projeler günlük hayatı kolaylaştıracak buluşlardan ve mekanik ve teknik çalışmalardan oluşuyor.  İnsanların günlük hayatta karşılaştığı sorunları en aza indirmenin temel alındığı projeler iki gün boyunca Erzurum AVM’de büyük bir ilgiyle sergilendi. Meraklılara projelerin yapım aşamaları ve ayrıntılarını anlatan öğrencilerimiz öz güven kazanma, hazırlıksız konuşabilme, insanlarla ilişki kurabilme gibi kazanımları edindiler.

Sihirli ayna, Büyülü küre ve Enerji Tasarrufu Sağlayan ev projeleri özellikle çocukların büyük beğenisini kazandı. Şenliği yaklaşık 50.000 kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

 Bilim şenliğinde yer alan proje tanımları şöyle:

ÇATISIT: Kış aylarında oluşan çatı buz sarkıklarının önlenmesi için geliştirilmiş bir çalışmadır. Çatı buzlanması özel bir düzenekle engellenmektedir.

KALIP ÜTÜ: İş yoğunluğu çok olan ev hanımlarının ütü sorunlarının minimum seviyeye indirilmesini amaçlayan projedir. Ütülenecek olan Gömlek ve Kazaklar kalıp halindeki düzeneğe geçirilerek kolayca ütülenmesi sağlanmaktadır.

DOKUNMATİK ÇÖP KUTUSU: Fabrika ve hastanelerin çöplerinin karıştırılmasının önlenmesi amaçlanan bir çalışmadır. Bu çöplerin hayvanlar tarafından karıştırılıp etrafa saçılmasını önlemektedir.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN EV: Evin içinin, bahçenin, balkonun aydınlatılmasını güneş enerjisiyle gerçekleştiren bir çalışmadır.

RADYOMETRE: Işık enerjisinin hareket enerjine dönüşümünü gösteren bir çalışmadı.

BÜYÜLÜ KÜRE: Havasız bir küre içerisinde oluşan elektrik akımının şeklini ve nötr bir canlının bu akımı nasıl bir noktaya topladığını gösteren bir çalışmadır.

SİHİRLİ AYAKKABI: Kış aylarında kar üzerinde çalışanların ayaklarının üşümesini engelleyen bir düzenektir. Ayrıca aynı çalışmada çocukların en büyük problemi olan ayakkabı bağcıklarının dolaşmasını önleyen bir mıknatıs düzeneği mevcuttur.

SERİNLETİCİ ŞAPKA: Maden işçilerinin ve inşaatlarda çalışanların sürekli takmaları gerekli olan şapkaları özellikle yaz aylarında ciddi terleme yapmaktadır. Bu terlemenin önüne geçmek için oluşturulmuş bir çalışmadır. Ayrıca bu çalışmamızda serinlemeyi sağlayan düzeneğin enerjisi güneş enerjisinden sağlanmaktadır.

BUHARLI GARDIROP: Kıyafetlerimizin ütü derdini ortadan kaldıran bir çalışmadır. Gardırop hem kıyafetlere buhar verip aynı zamanda içerdeki kıyafetlerin özelliğine göre sıcaklığı ayarlayıp ütü sorununa çözüp üretmektedir.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN ARABA: Güneş enerjisini hareket enerjisine dönüştüren çalışmadır.

 ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ: Mekaniğin temelini oluşturan kinetik ve potansiyel enerji dönüşümlerini izah eden çalışmadır.

SİHİRLİ AYNA: Çukur aynalarının görüntülerinin ve görüntü özelliklerinin anlatıldığı çalışmadır.

YILDIRIM VE ŞİMŞEK OLUŞUMU: Şimşek ve yıldırım oluşumunu mekanik olarak nasıl gerçekleştiğini izah eden çalışmadır.

HER YERDEN GÖRÜNEN TAHTA: Görme bozuklukları olan öğrencilerin tahtaya yazılanları daha iyi görebilmeleri için oluşturulmuş bir çalışmadır.

RENKLERİN BİRLEŞİMİ: Işıkta ana renkler olan kırmızı, mavi ve yeşilin birleşiminin hangi renkler olduğunu gösteren çalışmadır.

PASPAS ALTI ALARM: Evlerin işyerlerinin hırsızlara karşı korunmasını sağlayan projedir.

İngilizce Tiyatro ile Göz Doldurdular

İngilizce Drama Kulübü öğrencilerimiz sahneleyecekleri İngilizce oyunun tanıtımını da Erzurum AVM’de yaptılar. İlginç sahne kıyafetleri giyen öğrencilerimiz tanıtımı da İngilizce olarak yaptılar. “The Funniest Scary Movie” isimli oyunda geçmişte arkadaşları tarafından kötülük gören bir kişinin hayaletlerle dostluk kurması, ardından hayaletler yardımıyla arkadaşlarından intikam almak istemesi ve kimseyi korkutamadığı için çok üzülen bir hayalet anlatılıyor. Zombi kıyafeti giymiş ve makyajı yapılmış öğrencilerimiz Berke Ozan Güleç ve Vedat Arıcan ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti. Hayalet rolündeki Gökçen Nilay Naktiyok misafirlerle İngilizce olarak sohbet etti. Yer yer İngilizce Öğretmenleri veya yurt dışında yaşamış İngilizceye hakim ziyaretçilerle de sohbet eden öğrenciler tiyatro sanatçılarına taş çıkardılar.

Tiyatro oyununda oynayan diğer öğrencilerimizin isimleri şöyle: Merve Nur Tunç (Zombi), Elif Yıldız, Selen Yerli, İlknur Tahtalı, Yusuf Seday, Fatih Gül, Alper Koçak, Kaan Önal, Görkem Kömeç, Ataberk Temel, Sinem Keskinler, Ömer Faruk Polat, Doğukan Belgil, Furkan Aslan, Elif Yazıcı, Sıla Gönülalan, Sena Genç.

Model Uçak Sergisi Çok Beğenildi

Model Uçak Kulübü öğrencilerimiz, tamamlanmış ve yapım aşamasında olan model uçakları Bilim ve Sanat şenliği kapsamında AVM’de sergiledi. Türk Hava Kurumu ile işbirliği içinde çalışan kulüp, “Türk Kuşu Ata Uçağı” model parçalarını Türk hava Kurumundan temin etti.

Öğrencilerimiz sergi boyunca ziyaretçileri kurs hakkında bilgilendirirken meraklılarına tamamlanma aşamasında olan model uçaklar üzerinde çalışma imkânı da sundu.

Cumartesi ve pazar günlerini AVM’de geçiren öğrencilerimiz gönüllerince eğlenirken projelerini tanıtmaktan da oldukça mutlu oldular.