Ertesi Gün Hapları Adet Geciktirir mi?

Ertesi Gün Hapları

Ertesi Gün Hapları Adet Geciktirir mi?

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişki sonrası ya da kullanılan doğum kontrol yönteminin başarısız olması durumunda gebeliği önlemek için kullanılabilen güvenli yöntemlerden bir tanesidir.

Ertesi gün haplarını, diğer doğum kontrol yöntemleri gibi düzenli olarak kullanmamanız gerekse de beklenmedik ya da acil durumlarda bu hapları kullanabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

İki farklı ertesi gün hapı bulunmaktadır ve bunlar farklı şekillerde çalışarak gebeliği önlemeye konusunda işe yaramaktadır.

Ulipristal asetat içeren ertesi gün hapı piyasada Ella adıyla bulunabilmektedir. Ella’nın en etkili ertesi gün hapı olduğu düşünülmektedir. Ella, korunmasız ilişki sonrası 5 güne kadar alınabilse de ilişki sonrası ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olacaktır.

Diğer ertesi gün hapları ise levonorgestrel içermektedir. Bunları piyasada farklı isimler altında bulmanız mümkündür. Bu hapları korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat (3 gün) içinde almanız, daha etkili olmalarını sağlayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Adet Düzensizliği

Ertesi gün hapı sonrası adet görmeniz, gebeliğin önlendiğini göstermektedir. Bu nedenle ertesi gün hapı kullandıktan sonra tam olarak ne zaman adet göreceğinizi merak etmeniz normaldir.

Ertesi gün hapları, adet döngünüzün uzunluğunu etkileyebilir ve sonraki adetinizin bir hafta önce ya da bir hafta sonra gelmesine neden olabilir.

Bununla birlikte ertesi gün hapı her kadını farklı etkileyebileceği için adet görmeniz daha uzun zaman da alabilir.

Ertesi gün haplarının içerisinde bulunan hormonlar, bir sonraki adet döneminizi çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Bu haplar bazı kadınların adet döngülerinde hiçbir değişikliğe neden olmazken bazılarında ise adetin süresinden kanamanın yoğunluğuna kadar pek çok şey etkilenebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Adet Geciktirir mi?

Ertesi gün hapının, adetinizin zamanlamasını etkilemesi normaldir. Ancak normalde adet görmeniz gereken tarihten bir hafta sonra ya da hapı içtikten sonra bir hafta içinde adet görmediyseniz, hamile olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrası 24 saat içinde alındığında gebelik ihtimalini yüzde 95’e kadar azaltabilmektedir. Ancak adetiniz geciktiyse ve ertesi gün hapının işe yarayıp yaramadığından emin olmak istiyorsanız, eczaneden alacağınız gebelik testini yapabilirsiniz.

Adet döngünüzü takip ediyorsanız, adetinizin gecikip gecikmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Ancak adetinizin tam olarak ne zaman gelmesi gerektiğinden emin değilseniz, ertesi gün hapı aldıktan üç hafta sonra adet olmamanız halinde gebelik testi yapabilirsiniz.

Eczaneden alacağınız gebelik testleri, gebe kaldıktan sonra üretilen hCG isimli hormonu tespit ederek çalışır. Ancak testi çok erken dönemde yapmanız halinde testten yanlış sonuç alabilirsiniz.

Gebelik testinin sonucu negatif çıktıysa adetinizin gelmesi için birkaç hafta daha bekleyin.

Birkaç hafta geçtikten sonra hala adet görmediyseniz, tekrar gebelik testi yapın. Sonuç tekrar negatif gelirse adet gecikmenizin nedenini anlamak amacıyla doktorunuzu ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Adeti Azaltır mı?

Ertesi gün hapı almanız, bir sonraki adetinizi etkileyebileceği için normalden daha hafif ya da daha ağır adet kanaması yaşamanız mümkündür.

Adet kanamanızdaki değişikliklerin yoğunluğu, bir ay ya da bir adet döngüsü içerisinde birden fazla kez ertesi gün hapı almanızdan etkilenebilir.

Adet kanamanız normalden daha yoğun olduysa kendinizi daha yorgun ya da enerjisiz hissetmeniz mümkündür. Bununla birlikte adet döneminizde hiçbir değişiklik fark etmemeniz de mümkündür.

Ertesi Gün Hapı Kanama Yapar mı?

Ertesi gün hapı aldıktan sonra hafif kanama ya da lekelenme yaşamanız mümkündür. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur.

Lekelenme, ertesi gün hapının vücudunuza fazladan hormon salmasından meydana gelmektedir. Ancak lekelenme erken gebelik belirtilerinden de olabileceği için adet döngünüzü takip etmeniz ve gebe olmadığınızdan emin değilseniz test yapmanız önemlidir.

Ertesi gün hapı nedeniyle meydana gelen kanama genelde hapı aldıktan sonra birkaç gün içinde gerçekleşmektedir. Ancak bazı kadınlarda lekelenme hiç olmayabilir.

Ertesi gün hapından sonra görülen lekelenme genelde birkaç gün sürer. Ancak bu hapın içerisindeki hormonlar, her kadını farklı şekilde etkileyebilmektedir.

Yaşayacağınız lekelenme, gerçek bir adet kanaması gibi olmayacaktır. Bu lekelenme, adet kanamasından daha hafiftir ve genelde birkaç damla kan şeklinde görülür. Lekelenmenin rengi pembe ila kahverengi arasında herhangi bir renkte olabilir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapı, korunmasız ilişki sonrası gebeliği önlemek için etkili bir yöntem olsa da düzenli bir şekilde kullanılması önerilmemektedir.

Ertesi gün hapları herkes için uygun olmayabilir. Aşağıdaki durumların olması halinde ertesi gün hapı kullanmayın:

  • Ertesi gün hapının içerisindeki herhangi bir bileşene karşı alerjik olmak
  • Ertesi gün hapının etkinliğini azaltabilecek ilaçlar kullanıyor olmak

Aşırı kiloluysanız ya da obezseniz, ertesi gün hapının gebeliği önlemeye yönelik etkinliğinin azalabileceğine dair bazı araştırmalar bulunmaktadır.

Ertesi gün hapı sonrası görülen ve genelde birkaç gün süren yan etkiler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Adet dönemleri arasında kanama ya da daha yoğun adet kanaması
  • Karın ağrısı ya da sancı

Ertesi Gün Hapı Markaları

Ertesi gün haplarından en çok bilinenlerden biri olan Ella’nın içerisinde ulipristal asetat bulunmaktadır. Ulipristal asetat, progesteronun normal bir şekilde çalışmasını durdurur. Aynı zamanda yumurtanın serbest bırakılmasını da durdurur ya da engeller. Gebeliği önlemek için Ella’yı korunmasız cinsel ilişki sonrası 120 saat (5 gün) içinde almak gerekir.

Levonorgestrel içeren ertesi gün hapları ise yumurtalıkların doğal olarak salgıladığı progesteron hormonunun yapay versiyonunu bulunmaktadır. Bu haplar ile yumurtlamanın durdurulması ya da ertelenmesi sağlanır. Norlevo, Ertes 72 ve Postpill isimleri altında bulabileceğiniz bu ertesi gün haplarını, korunmasız cinsel ilişki sonrası 72 saat (3 gün) içinde almanız gerekir.

Her iki ertesi gün hapı türü de hapı aldıktan sonraki korunmasız cinsel ilişkiler için koruma sağlamayacaktır. Yani ertesi gün hapı aldıktan sonra korunmasız ilişki yaşamanız halinde gebe kalabilirsiniz.

Ertesi gün haplarını, sürekli olarak kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri olarak görmemelisiniz. Bununla birlikte ihtiyaç olması halinde bir adet döngüsü içerisinde birden fazla kez ertesi gün hapı alınması mümkün olmaktadır.

Kaynak: Ertesi Gün Hapları Adet Geciktirir Mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin