Erken Çocukluk Döneminde STEM A+

Fatma Nur ARASAN Kimya Öğretmeni / STEM A+ Eğitmeni
Fatma Nur ARASAN Kimya Öğretmeni / STEM A+ Eğitmeni

Eminim herkes çocuğunun hayata en iyi başlangıcı yapmasını ister. Bu nedenle teknolojinin de artan önemiyle birlikte STEM A+ öğrenimiyle küçük yaşlarda tanışılması ve kaynaşılması çok önemlidir.

Çünkü bebeklerin beyni sünger gibidir. Önüne konan doğru ya da yanlış her tür materyali emer ve onu inanılmaz süreler boyunca saklar. Zamanla bebeklerin beyni saklanan bu bilgiler tarafından etkilenir ve bulunduğu ortama uyum sağlamasına neden olur. Üstelik bu durum kişiliğini oturtana kadar da devam eder.

Peki nedir bu STEM A+?

STEM A+; bilimi, teknolojiyi, mühendisliği, matematiği ve sanatı bebeklerin dahi eğitim ve gelişimine dahil eden bir öğrenme yaklaşımıdır. Bu sayede bebek; eleştirel düşünmeyi, riskleri değerlendirmeyi, deneylere katılmayı, problem çözmede ısrarcı olmayı, işbirliğini benimsemeyi ve basit ama eğlenceli görevleri çözmek için bağımsız çalışmayı daha yenidoğan dönemindeyken bile bilinçaltına yerleştirebilir ve daha kolay öğrenebilir. Yeterki destek olunsun.

STEM A+ ‘yı erken çocukluk (bebeklik) döneminden itibaren öğretmek, geleceğin yenilikçilerinin ve problem çözücülerinin yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Çünkü çocuklar, en gelişimsel dönemlerindeyken beyinleri hızla gelişir ve etrafındaki dünyadan inanılmaz derecede etkilenir.

Bebeği; en iyi şekilde öğrenebileceği, sonsuz merak duygusunu genişletebileceği bir ortama hazırlamak ise biz ebeveynler ve öğretmenler için en değerli önceliğimiz olmalı diye düşünüyorum.

Hiç şüphe yok ki etrafımızdaki dünya değişmeye devam ediyor ve teknolojik yeniliklerin hızı herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu korkutucu görünebilir ancak bundan doz aşımı yapmadan ve çocuğun her türden gelişimine ket vurmadan faydalanabiliyorsanız heyecan vericidir.

Kabullenmemizi gerektiren bir şey de şu ki; çocukların içine doğduğu dünya artık bu!
Dolayısıyla onları mümkün olan en iyi ve en doğru şekilde hazırlamak, onlara en doğru örnek olmak biz ebeveyn ve öğretmenlerin görevi.

Bu nedenle bebeğinizi doğru malzemelerle kuşatmak ve küçük yaşlardan itibaren STEM A+’yı yaşam akışına dahil etmek onun erken ama pek çok açıdan olumlu gelişimine önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Söz gelimi en sevdiğiniz hobinizi düşünün: İster örgü örmek olsun, ister futbol oynamak, isterseniz başka bir şey… Hepsi emek isteyen zaman gerektiren işler öyle değil mi?

Şöyle bir baktığınızda en başarılı sporcuların hepsinin inanılmaz derecede küçük yaşlardan itibaren çalışmalara başlayarak, düzenli antrenman yaparak bugünkü hallerine gelmeleri gayet olağan.

Buradan yola çıkacak olursak araştırmacıların erken çocukluk (bebeklik) döneminde STEM A+ öğrenimi ile daha sonraki yaşam başarısı arasında güçlü bir bağlantı keşfetmiş olması çok da sürpriz değil.

Öneminin bir ülkenin ekonomik başarısının merkezinde yer aldığı kabul edildiğinden dünya genelindeki okullarda STEM A+ konularına dikkat, giderek artıyor. Bu bizim ülkemiz için de geçerli.

Özellikle robotiklerin yükselişi ve modern teknolojinin sürekli artan talepleri ile birlikte STEM A+’nın uluslararası düzeyde önemi daha da artacaktır. Bu ülkemizde de olduğu gibi siyasi ayrımları ortadan kaldıran, beklenmedik işbirlikçileri bir araya getiren (teknofest gibi) ve STEM A+’nın gelecek için önemini kanıtlayan adımlardan biridir.

Arzu ettiğiniz her türlü materyalden hazırlayacağınız STEM A+ oyuncakları bebeğinizin duyularını kullanarak keşfetmesi için güvenli bir yol sağlayacaktır.

Çocuğunuzun merakının gelişmesine, maruz kaldığı uyaranların miktarının ve çeşitliliğinin artması da yardımcı olacaktır. Yan ürün olarak gülmek ve gülümsemek ise yeni aktiviteler ve beceriler aracılığıyla öğrenmesinde onu teşvik etmekten geri kalmayacaktır.

Satın aldığınız ya da tasarladığınız STEM A+ oyun ve oyuncakları sayesinde bebeğiniz, bilişsel gelişimini hızlandırmaya yardımcı olacak; sınırsız merak duygusuna ve deneylere maruz kalacaktır. Çevrelerindeki dünyayı anlamayı öğrenirken içinde bulundukları o çevreyi duyuları aracılığıyla da keşfedeceklerdir.

İster piyasada satılan hazır STEM A+ ürünleri olsun ister sizin evinizde tasarladığınız ürünler olsun, hiç fark etmez; tüm bu ürünler %100 eğitici de olsa küçük çocuğunuzun dikkatini çekebilmesi için onun açısından eğlenceli de olması gerekecektir.

Bu nedenle çocuğunuzun oynamaktan keyif alacağı bebek oyuncaklarını piyasada arayıp bulmak ya da sıfırdan evde ya da okulda tasarlamak, hayal gücünü harekete geçiremeyenleri dahi heveslendirmek adına çok önemlidir.

Unutmayın; satın aldığınız ya da tasarladığınız STEM A+ oyun ve oyuncakları çocuğunuzu başarıyla geleceğe hazırlar, motor becerilerini geliştirir ve oyun yoluyla öğrenirken güven duygusunu da artırır.