ERGUVAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK ÖDÜLLERİ 2012

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
ERGUVAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK ÖDÜLLERİ 2012

Okullarda Çevre Eğitim ve Uygulama Projesi kapsamında, İstanbul’ Türkiye’yi ve dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek ve bu konuda sorumluluk almak istemeyen, çevre bilincine ve duyarlılığına yaşanabilir hale getirme ve bu konuda sorumluluk almak isteyen, çevre bilincine ve duyarlılığına sahip, sanat ve çevre değerlerini kullanarak fikirler üreten öğrencileri bir araya getirmek için, 2006 yılından itibaren Erguvan Çevre Ödülleri Yarışması düzenlenmektedir. Öğrencilerde çevre ve şehircilik konularına yönelik olarak farkıdalık yaratmak, gerek güzelliklere gerekse sorunlara nasıl yaklaştıklarını anlamak temel amacımızdır.

Yarışmanın Konusu
Erguvan Çevre Ödülleri 2012 Yarışmasının konusu her yönüyle ” çevre ve şehircilik konuları” oluşturmaktadır.

Yarışammız İstanbul İl’inde bulunan resmi/özel tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Yarışma Kategorileri:
Yarışmamızda resim, fotoğraf, afiş – slogan ve karar verici mektup kategorileri bulunmaktadır.

Yarışmanın Değerlendirilmesi:

1- Her okul kendi içinde okul müdürleri başkanlığında, konuyla iligli öğretmenleri ile birlikte oluşturacakları bir değerlendirme toplantısı ile ön değerlendirme yapacaktır.
2- Yarışmaya katılacak çalışmalar bireysel olmalıdır. Her öğrenci yalnız bir eser ve bir kategoride yarışmalıdır.
3- Daha önce ulusal yada uluslararası yarışmalara katılmamış yada bu yarışmalardan ödül almamış eserler ile katlanmış, istenen boyutlardan ve özelliklerden farklı, hasar görmüş eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
4- Her kategoride başvuran adayların değerlendirilmesi: 1 – 3 Sınıflar, 4 – 5 Sınıflar, 6 – 8 sınıflar ve 9 – 12 sınıflar olarak 4 kategoriden yapılacaktır.
5- Yarışmacıların eserlerin, verdikleri mesaj, anlatım teknikleri, genel kompozisyon, sanatsal, kurumsal ve özgün olma açısından değerlendirilecektir. Reprodüksiyon eserler kabul edimeyecektir.
6- Yarışmaya katılan eserler iade edilemyecek olup, her türlü telif, yayın, kullanım ve sergilenme hakkı İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne ait olacaktır.

Yarışma Tarihleri:
1- Son başvuru tarihi 16 Nisan 2012
2- Yarışma Sonuçları 21 Mayıs 2012 web sayfasında açıklanackatır.

Yarışma Katılım Koşulları
Genel Koşullar
Aday eserler ( resim, fotoğraf, afiş – slogan ), her kenardan 4 cm lik boşuk kalacak şekilde siyah bir karton üzerine yapıştırılmalı ; eserin arkasına da başvuru broşüründe ve web sayfamızda yer alan başvuru formu yapıştırılmalıdır. Eserlerin zarar görmemesi için katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştşrilerekgönderilmesi gerekmektedir. Öğrenciler yarışmaya katılmakla belirtilen koşulları kabul etmiş sayılacaktır.

Resim Yarışmasına Katılmak İçin,

1. 1.-3. sınıflardan 3 aday eser, 4. – 5. sınıflardan 3 aday eser, 6. – 8. aday eser ve 9. – 12. sınıflardan 3 aday eser okullardan tarafından yapulacak ön değerlendirmede seçilecek gönderilecek.
2. Öğrencilerimiz, 35×50 cm. resim kağıdı veya fon kağıdına kara kalem, kuru boya, akrilik boya, sulu boya veya pastel boya kullanarak resimlerini yapabilirler. Resim üzerinde herhangi bir yazı ve bilgi olmayacaktır.

Fotoğraf Yarışmasına Katılmak İçin,

1.  1.-3. sınıflardan 3 aday eser, 4. – 5. sınıflardan 3 aday eser, 6. – 8. aday eser ve 9. – 12. sınıflardan 3 aday eser okullardan tarafından yapulacak ön değerlendirmede seçilecek gönderilecek.
2. Aday eserler, renkli ya da sşyah – beyaz; 20×30 cm, ölçülerinde fotoğrafkağıdına basılmış olamlıdır. Bilgisayar yazıcı çıkışı ya da fotokopi çoğaltmalar kabul edilmeyecektir.

Afiş ve Slogan Yarışmasına Katılmak İçin,

1. 1.-3. sınıflardan 3 aday eser, 4. – 5. sınıflardan 3 aday eser, 6. – 8. 3 aday eser ve 9. – 12. sınıflardan 3 aday eser okullardan tarafından yapulacak ön değerlendirmede seçilecek gönderilecek.
2. Afiş çalımalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Aday afiş, A3 boyutunda dikey olarak çalışılmış olmalı ve kullanıcak slogan beş kelimeyi geçmemelidir.

Kara Vericiye Mektup Yarışmasına Kaılmak İçin,
1. bu kategoride öğrenciler, nasıl bir istanbul’ da yaşamak istediklerini, karşılaştıkları .evre ve şehircilik sorunlarını ve bu sorunlara karşı getirebilecekleri çzöüm önerilerini 2 sayfayı geçmeyecek şekilde; sorununu çözebileceğine inandığı üst düzey yetkiliye hitaben yazarak gönderecektir.
2. 1.-3. sınıflardan 2 aday eser, 4. – 5. sınıflardan 2 aday eser, 6. – 8. 2 aday eser ve 9. – 12. sınıflardan 2 aday eser okullardan tarafından yapulacak ön değerlendirmede seçilecek gönderilecek.
3. Aday mektuplar, bilgisayar ortamında Times New Roman yazı tipinde ve 12 yazı tipi boyutunda türkçe dil bilgisi kurallarına uygun olarak yazılıp, altına başvuru formu ekleyerek, posta yoluyla belirtilen adrese gönderilecektir.
TÜM KATEGORİLER İÇİN BAŞVURU FORMU

ERGUVAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK ÖDÜLLERİ  – 2012 YARIŞMASI ………………….
Kategorisine Başvuru Formu

Öğrencinin Adı ve Soyadı:

Okul Müdürünün Adı ve Soyadı:

Danışman Öğretmenin Adı ve Soyadı:

Okulu ve Sınıfı:

okulun İletişim Bilgileri:
Adres:
Telefon:
E-Mail:
Yarışma Ödülleri
Tüm Kategorilerde
Birinciler                                                Laptop
İkinciler                                                 Netbook Bilgisayar
Üçüncüler                                              Bisiklet
Sergilenmeye Değer Eser Sahipleri          İPod Shuffle

Başvuru Adresi
İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü
Barbaros Bulvarı No: 137 Balmumcu