‘’Ergenler Bizi Neden Anlamıyor? ‘’ Sorusunun Cevabı Beyinde Saklı

blog yazarı
Aslıhan Dikmen

Ergenlik yetişkinliğe ilk adım evresidir.Başka bir deyişle çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresi.Kızlarda 11-12, erkeklerde ise 13-14 yaşından başlayarak 20-21 yaşa kadar devam eden dönemlerde görülen davranışların başında; asilik, cesur davranma,düşüncesiz ve sorumsuzluk gelir.Oysa tüm bu davranışların sorumlusu ; beynin kortikostriatal ağ denen bölgesidir. Söz konusu beyin bölgesi,davranış ve ilişki durumlarında ve 25 yaş civarına gelene kadar tamamen gelişmiş olmuyor.

Harvard Üniversitesinden Catherine Insel ve ekibi yaşları 13-20 arasında değişen 88 gönüllü gençten basit bir soru-cevap oyunu oynamalarını istedi.O sırada bir fMRI cihazıyla beyinleri görüntüleniyordu.

Oyunun bazı evrelerinde doğru cevap oyuncuya 20 sent kazandırıken yanlış cevap 10 sent kaybettiriyordu. Bazı evrelerde ise doğru cevap 1 dolar kazandırırken yanlış cevap 50 sent kaybettiriyordu. Sonuçta oyunda verilen doğru cevaplar ufak miktarda nakit kazanmayı sağlarken, yanlış cevaplar ise ödül sermayesindeki paranın eksilmesine neden oluyordu. Çalışmada, yaşı büyük olan ergenlerin yüksek riskli oyunlarda daha iyi verim gösterdiği, yaşı küçük olanlarda ise riskin düşük veya yüksek olduğu zaman fazla değişim görülmediği bulundu.

Araştırmacılar gönüllülerin beyin etkinliğini incelediğinde duruma göre performans artırma becerisinin, beyinlerin gelişmişliğiyle ilişkili olduğunu gördü. Beynin kortikostriatal ağ isimli bir bölgede gerçekleşen faaliyetler önemli bir rol oynuyordu. Ödül mekanizmasının da görevi olan bölgeleri davranışın kontrol edilmesinde rol alan bölgelere bağladığı bilinen bu bölge en az 25 yaşına kadar gelişmeye devam ediyor.

Insel, BBC‘den Helen Briggs’e şöyle açıklıyor: “Ergenler büyüdükçe, güdüsel şartlardaki beyin bağlantısını ayarlamada daha iyi hale geliyorlar. Bu durum, yüksek öneme sahip bir hedef doğrultusunda çalışırken daha iyi şeyler yapmalarını sağlıyor.”

Fransa’daki ENS Üniversitesi’nden Stefano Palminteri’ye göre  bu araştırmalar okul performansının tek bir sınavla değil yıla yayılan çok sayıda sınavla ölçmenin daha iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Ayrıca bu durumun ergenler için hobi edinme, karmaşık sosyal beceriler geliştirmek için çaba ve zaman ayırmalarında avantaj sağlayacağını ortaya koyuyor.

Ayrıca son zamanlarda “The Lancet Child & Adolescent Health” dergisinde yer alan araştırmaya göre, daha önceden 19 yaşında bittiği düşünülen ergenliğin 24 yaşına kadar sürebildiği belirtildi.

Eğitim süresinin uzaması, evlilik ve çocuk sahibi olma yaşının gecikmesi nedeniyle ergenlik döneminin uzadığını ve yetişkinliğe geçişin ertelendiğini belirten araştırmacılar, ergenlik için 10-24 yaş aralığının benimsenmesi gerektiğini vurguladı.Araştırmada toplumsal kuralların ve kanunların bu yaş aralığına göre düzenlenmesi gerektiğine işaret edildi.

Çalışmada, 20 yaşından sonra beynin olgunlaşmaya devam ettiği, daha hızlı ve verimli çalıştığı ifade edildi.