ERG Eğitim İzleme Raporu Açıklandı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), on yıldır eğitim politikaları alanındaki araştırma, savunu ve eğitim çalışmalarını “herkes için kaliteli eğitim” hedefi doğrultusunda sürdürüyor. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan ve bu yıl altıncısı yayımlanan Eğitim İzleme Raporları ile eğitimde yaşanan güncel gelişmelere ilişkin bütüncül ve eleştirel değerlendirmeler sunuluyor.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında yaşanan gelişmelere odaklanan raporda, eğitimde birçok alanda aynı anda ve hızla büyük bir değişim yaşandığının, ancak bütüncül bir eğitim stratejisinin bulunmadığının ve kararların veri temelli ve katılımcı süreçlerde alınmadığının altı çiziliyor. Bununla beraber uygulamada yaşanan aksaklıklar nedeniyle eğitimde kalite ve eşitlik alanlarında ilerleme sağlanamadığı vurgulanıyor.

Rapor her yıl olduğu gibi yaşanan gelişmeleri yönetişim ve finansman, öğrenci, öğretmenler ve öğrenme süreçleri, eğitimin içeriği, eğitim ortamları ve eğitimin çıktıları başlıkları altında ele alıyor. Raporda ayrıca, Eğitim İzleme Göstergeleri’ne de dördüncü kez yer veriliyor. 2012-2013 döneminde uygulamaya geçen ve zorunlu eğitimin süresini, yapısını ve içeriğini köklü biçimde değiştiren “4-4-4” düzenlenmesinin uygulamaya ilk yansımaları da Eğitim İzleme Raporu 2012’de önemli yer buluyor.

Eğitim İzleme Raporu 2012
 
Saygılarımızla,
Eğitim Reformu Girişimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin